IEM 2022: Ogromna pula nagród do wygrania w Katowicach

E-sport
IEM 2022: Ogromna pula nagród do wygrania w Katowicach
fot. PAP
Intel Extreme Masters (IEM) – odbędzie się po raz dziesiąty w Katowicach od 25 do 27 lutego.

Jedna z największych imprez e-sportowych na świecie – Intel Extreme Masters (IEM) – odbędzie się po raz dziesiąty w Katowicach od 25 do 27 lutego. Pula nagród wynosi 1,5 mln dolarów.

Po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią kibice powrócą do katowickiego Spodka. Przyjadą najlepsi zawodnicy i drużyny z całego świata. W międzynarodowej lidze gier komputerowych ESL (Electronic Sports League) rywalizować będą 24 drużyny w grze Counter-Strike: Global Offensive (CSGO), w tym Polacy oraz 36 zawodników w StarCraft II.

 

- Cieszymy się bardzo, że w Spodku znów będą kibice. Chcę usłyszeć ten szum jeszcze raz, bo to coś niesamowitego – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju produktów ESL Gaming Michał Blicharz.

 

Wstęp na imprezę będzie biletowany, trzeba się też będzie wylegitymować aktywnym paszportem covidowym. Organizatorzy spodziewają się 6-8 tys. widzów. Ze względu na warunki pandemiczne w tym roku nie będzie strefy wystawienniczej.

 

ZOBACZ TAKŻE: 7. sezon Ultraligi wystartuje 11 stycznia w Polsat Games

 

Finały Intel Extreme Masters są organizowane w stolicy woj. śląskiego od 2013 r. Jak podkreślali we wtorek organizatorzy, w żadnym innym mieście impreza e-sportowa tej rangi nie była organizowana 10 razy z rzędu.

 

- Śmiało można powiedzieć, że Katowice stały się światową stolicą e-sportu, mekką e-sportu. Nikt nam tego nie odbierze. Te mistrzostwa dały nam bardzo wiele, nakręciły spiralę ważnych wydarzeń rangi międzynarodowej odbywających się w Katowicach, takich jak szczyt ONZ – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

 

Podkreślił, że organizacja IEM przyczyniła się też do powstania Katowickiego Hubu Gamingowo-Technologicznego na terenach dawnej kopalni Wieczorek.

 

Blicharz zaznaczył, że wbrew obiegowej opinii e-sportu nie sposób uprawiać na profesjonalnym poziomie bez odpowiedniego przygotowania fizycznego, bo mecze trwają nieraz wiele godzin. Stąd najlepsi zawodnicy i drużyny mają swoich trenerów, psychologów i dietetyków.

 

- Ten sport dawniej był postrzegany jako rozrywka dla młodych chłopców, teraz coraz bardziej popularne są turnieje kobiece, są w nim osoby o coraz większej rozpiętości wieku – można powiedzieć, że nowi napływają, a starzy nie odchodzą. Średnia wieku graczy oscyluje między 18 a 35 lat – powiedział dyrektor zarządzający ESL Polska Aleksander Szlachetko.

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Skrót meczu UOL vs Splyce

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie