Pekin 2022: Plan dnia na igrzyskach olimpijskich - wtorek 08.02
Snowboardzistka Aleksandra Król, która w połowie stycznia wygrała zawody Pucharu Świata w slalomie gigancie równoległym, we wtorek wystąpi w tej konkurencji w igrzyskach. Biegaczka narciarska Izabela Marcisz, która błysnęła już wcześniej w Pekinie, wystartuje zaś w sprincie.
Król przed tym sezonem była już na podium w zawodach PŚ. Dwukrotnie była druga w slalomie równoległym, ale nieco ponad trzy tygodnie temu w austriackim Simonhoehe po raz pierwszy znalazła się na najwyższym jego stopniu. 31-letnia zawodniczka nie kryje, że zyskała dzięki temu pewność siebie i potwierdzenie, iż jest w dobrej dyspozycji, a przygotowania idą zgodnie z planem. Nie kryje też, że teraz w Chinach chce powalczyć również chce powalczyć o jedną z trzech czołowych lokat.
- Pokazałam, że jestem w stanie wygrać, a w Pekinie będę rywalizowała z tymi samymi zawodniczkami co w Pucharze Świata. (...) Wiele razy powtarzałam, że nie interesują mnie już takie miejsca jak ostatnio, czyli 11. To już było i teraz chcę być wyżej. Przyleciałam walczyć o medal - zaznaczyła w niedawnej rozmowie z PAP.
Pochodząca z Zakopanego snowboardzistka po raz trzeci weźmie udział w igrzyskach. Wspomniane 11. miejsce zajęła cztery lata temu w Pjongczangu właśnie w gigancie równoległy m. W 2014 roku w Soczi w tej konkurencji została zdyskwalifikowana, a w slalomie równoległym była 30.
Król i jej kibicom pozostaje liczyć, że nie dosięgnie jej tzw. klątwa chorążego. Pierwotnie razem z łyżwiarzem szybkim Zbigniewem Bródką polską flagę podczas piątkowej ceremonii otwarcia miała nieść jego koleżanka po fachu Natalia Czerwonka, ale wykluczył ją pozytywny wynik testu na Covid-19.
Wtorkowa rywalizacja snowboardzistek na stoku w Zhangjiakou rozpocznie się kwalifikacjami o godz. 3.40 czasu polskiego. Z biało-czerwonych - poza Król - wystąpią też Weronika Biela-Nowaczyk i Aleksandra Michalik. Niespełna pół godziny później do zmagań przystąpią mężczyźni, wśród których będą Oskar Kwiatkowski i Michał Nowaczyk. Starty medalowe zaplanowano - odpowiednio - na godz. 8.36 i 8.43.
Pierwsze doświadczenia olimpijskie zbiera obecnie 21-letnia Marcisz. Zawodniczka, która ma w dorobku trzy medale mistrzostw świata juniorów i złoto MŚ młodzieżowców, w sobotnim debiucie zaprezentowała się bardzo dobrze. Po biegu łączonym (7,5 km techniką klasyczną + 7,5 km techniką dowolną), w którym uplasowała się na 16. pozycji, nie kryła radości.
Drugą odsłoną trwającej obecnie w Zhangjiakou rywalizacji olimpijskiej będzie sprint. Kwalifikacje kobiet ruszą o godz. 9 czasu polskiego, a poza Marcisz na liście startowej są także Monika Skinder i Weronika Kaleta. Mężczyźni zaprezentują się od godz. 9.50 i wśród nich będą specjalizujący się w tej konkurencji Maciej Staręga i Kamil Bury. Ten ostatni zaliczył udany występ w niedzielnym biegu łączonym (15 km techniką klasyczną + 15 km techniką dowolną), w którym był 26. Finały odbędą się o 12.47 i 13.00.
O drugi w karierze indywidualny tytuł mistrzyni olimpijskiej powalczy wtedy Therese Johaug. Utytułowana Norweżka pierwsze wywalczyła w sobotnim biegu łączonym.
Wspomniana klątwa chorążego dotknęła Bródkę. Miał we wtorek wystąpić w wyścigu na 1500 metrów, czyli dystansie, na którym wywalczył złoto igrzysk w Soczi. Teraz jednak wykluczył go uraz mięśnia uda, którego doznał podczas jednego z ostatnich treningów.
- Mam nadzieję jednak, że do startu w biegu masowym, który zaplanowany jest na 19 lutego, wszystko już będzie w porządku - zaznaczył we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych panczenista, który w 2014 roku wywalczył też brązowy medal olimpijski w rywalizacji drużynowej.
We wtorek dokończona zostanie rywalizacja saneczkarek. Klaudia Domaradzka po dwóch ślizgach zajmuje 24. miejsce. Trzecia próba zaplanowana jest na godz. 12.50, a finałowa - z udziałem czołowych 20 zawodniczek - o 14.35.
Z Polaków tego dnia zaprezentuje się jeszcze biathlonista Grzegorz Guzik - o godz. 9.30 rozpocznie się bieg indywidualny na 20 km. W swoich trzecich igrzyskach weźmie udział dzięki wywalczeniu jednej z 10 tzw. dzikich kart przeznaczonych dla najlepszych zawodników z reprezentacji spoza TOP 20 rankingu.
We wtorek odbędą się jeszcze trzy finałowe zawody: decydujący mecz curlingowych mikstów, alpejski supergigant mężczyzn oraz kobieca rywalizacja w konkurencji narciarstwa dowolnego - big air.
Program wydarzeń olimpijskich - 8 lutego, wtorek (godziny według czasu polskiego):
wtorek, 8 lutego (10 finałów) ----------------------------- biathlon - 9.30 bieg indywidualny na 20 km M biegi narciarskie - 12.47 sprint techniką dowolną K, finał 13.00 sprint techniką dowolną M, finał curling - 13.05 finał MIX łyżwiarstwo szybkie - 11.30 1500 m M narciarstwo alpejskie - 4.00 supergigant M narciarstwo dowolne - 3.00 big air K, finał saneczkarstwo - 14.35 jedynki K, 4. ślizg snowboard - 8.36 slalom gigant równoległy K, o brązowy medal i finał 8.43 slalom gigant równoległy M, o brązowy medal i finał pozostałe konkurencje: biegi narciarskie - 9.00 sprint techniką dowolną K, kwalifikacje 9.50 sprint techniką dowolną M, kwalifikacje 11.30 sprint techniką dowolną K, ćwierćfinały 11.55 sprint techniką dowolną M, ćwierćfinały 12.25 sprint techniką dowolną K, półfinały 12.35 sprint techniką dowolną M, półfinały curling - 7.05 mecz o brązowy medal MIX hokej na lodzie - 5.10 kobiety, grupa A: USA - Kanada 9.40 kobiety, grupa B: Japonia - Czechy 14.10 kobiety, grupa A: RKO - Finlandia kobiety, grupa B: Szwecja - Dania łyżwiarstwo figurowe - 2.15 soliści, program krótki saneczkarstwo - 12.50 jedynki K, 3. ślizg snowboard - 3.40 slalom gigant równoległy K, kwalifikacje 4.07 slalom gigant równoległy M, kwalifikacje 4.34 slalom gigant równoległy K, biegi eliminacyjne 5.01 slalom gigant równoległy M, biegi eliminacyjne 7.30 slalom gigant równoległy K, 1/8 finału 7.38 slalom gigant równoległy M, 1/8 finału 8.06 slalom gigant równoległy K, ćwierćfinały 8.15 slalom gigant równoległy M, ćwierćfinały 8.24 slalom gigant równoległy K, półfinały 8.30 slalom gigant równoległy M, półfinałyPrzejdź na Polsatsport.pl