Poznaliśmy "Złotą XI 100-lecia Lecha Poznań"
Sobotni mecz piłkarzy Lecha z Jagiellonią Białystok (3:0) był też jednocześnie okazją do świętowania stulecia poznańskiego klubu. W przerwie spotkania ogłoszono "Złotą XI 100-lecia Lecha" wybraną przez kibiców. Pojedynek obejrzało 40 tysięcy widzów.
19 marca 1922 roku - ta data uznawana jest za początek działalności klubu ze stolicy Wielkopolski. Dokładnie w setną rocznicę "Kolejorz" zmierzył się z Jagiellonią przy komplecie publiczności. O tym, że zbliża się święto siedmiokrotnego mistrza Polski dało się zauważyć już kilka dni temu. Ulice dojazdowe do stadionu, a także pojazdy komunikacji miejskiej były przyozdobione flagami w klubowych barwach. Kibice pod stadionem gromadzili się na kilka godzin przed meczem.
Zobacz także: Lech pewnie pokonał Jagiellonię
Oba zespoły także dostosowały się do okolicznościowego charakteru mecz i wystąpiły w strojach retro stylizowanych na lata przedwojenne.
W przerwie meczu ogłoszono "Złotą XI 100-lecia klubu". Kapituła złożona ze 100 dziennikarzy, kibiców i historyków wybrała 100 piłkarzy, na których głosowali sympatycy "Kolejorza". Znaleźli się w niej:
Piotr Mowlik, Hieronim Barczak, Bartosz Bosacki, Damian Łukasik, Marek Rzepka, Jarosław Araszkiewicz, Roman Jakóbczak, Mirosław Okoński, Semir Stilić, Teodor Anioła, Robert Lewandowski.
Niemal wszyscy byli zawodnicy odebrali symboliczne koszulki osobiście – zabrakło nieżyjącego Anioły oraz Lewandowskiego, który podziękował fanom z telebimu.
Stilic, obecnie piłkarz Zeljeznicara Sarajewo, nie krył zaskoczenia wyróżnieniem. Przybył do Poznania, rezygnując z gry w niedzielnym meczu w bośniackiej lidze.
– Nie oczekiwałem takiego wyróżnienia. Dla mnie to były piękne lata w Lechu, najlepszy okres w mojej karierze. Przyjechałem tu jako bardzo młody chłopak i wszystko tak szybko się potoczyło. Wiele fajnych chwil tu przeżyłem, wiele meczów przy pełnych trybunach. Miło tu być znowu – przyznał Stilic, mistrz Polski z 2010 roku.
Przy okazji jubileuszowego pojedynku na trybunach pojawiło się wielu gości – piłkarzy, trenerów i działaczy, którzy w przeszłości związani byli z Lechem. Na trybunach zasiedli także m.in. prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza oraz trener reprezentacji Polski Czesław Michniewicz. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem jubilata 3:0.
100 lat temu nastoletni chłopcy z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w podpoznańskim Dębcu stworzyli amatorską drużynę o nazwie Lutnia. 19 marca 1922 oficjalnie zarejestrowali klub w okręgowym związku piłkarskim, co traktuje się jako formalny początek ich działalności. Lutnia stała się protoplastą jednego z najbardziej utytułowanych klubów w polskim futbolu - Lecha Poznań. Pod tym szyldem poznański zespół występuje od 1957 roku. Inne źródła historyczne wskazują jednak na rok 1920 jako początek działalności klubu.
Największe sukcesy "Kolejorza" to siedmiokrotne mistrzostwo kraju i pięciokrotny triumf w Pucharze Polski. Lechici wielokrotnie występowali w europejskich rozgrywkach. Trzykrotnie dotarli do 1/8 finału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych, grali w 1/16 Pucharu UEFA i Ligi Europy.
Przejdź na Polsatsport.pl