Szachowy turniej pretendentów: Jan-Krzysztof Duda wśród uczestników. Kto startuje?

Inne

W piątek rozpoczyna się w Madrycie szachowy turniej kandydatów, który wyłoni przeciwnika Magnusa Carlsena w meczu o mistrzostwo świata. Po raz pierwszy w historii wystąpi w nim reprezentant Polski, arcymistrz Jan-Krzysztof Duda. Impreza potrwa do 4 lipca. Kto wystąpi w turnieju kandydatów? Z kim zagra polski szachista?

Najlepszy polski szachista awans do elitarnego grona ośmiu czołowych graczy świata, którzy między sobą rozstrzygną, kto zagra z norweskim czempionem w kolejnej batalii o mistrzowski tron, wywalczył w pięknym stylu w sierpniu ub. roku w turnieju o Puchar Świata w Soczi. W rywalizacji rozgrywanej systemem pucharowym nie poniósł porażki, pokonując siedmiu arcymistrzów. W półfinale zwyciężył po dogrywce samego Carlsena 2,5:1,5. W finale nie potrzebował dodatkowych partii, by pokonać 1,5:0,5 Siergieja Karjakina, uczestnika meczu o mistrzostwo świata w 2016 roku. Obydwaj finaliści uzyskali prawo gry w turnieju kandydatów. Karjakin nie wystąpi w Madrycie, gdyż został przez FIDE zdyskwalifikowany na sześć miesięcy za publiczne wspieranie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

 

Zobacz także: Wielki sukces szachowego turnieju Superbet Rapid & Blitz Warsaw

 

Turniej w Madrycie 24-letni arcymistrz z Wieliczki (drugi najmłodszy w stawce) rozpocznie w piątek od pojedynku białymi z Węgrem Richardem Rapportem, w kolejnym dniu również białymi zmierzy się z najlepszym chińskim arcymistrzem Dingiem Lirenem, który w stawce uczestników zastąpił Karjakina. Potem czekają Dudę partie z Amerykaninem Fabiano Caruaną (czarne), Tejmurem Radżabowem z Azerbejdżanu (białe), reprezentantem Francji, 19-letnim Alirezą Firouzją (czarne), występującym pod neutralną flagą Rosjaninem Janem Niepomniaszczim (czarne) oraz Amerykaninem Hikaru Nakamurą (białe). W rundzie rewanżowej z tymi samymi rywalami będzie grał zamienionym kolorem, kończąc turniej pojedynkami z Nakamurą (czarnymi) i 4 lipca z Niepomniaszczim (białymi).

 

Od wtorku Duda i jego sekundanci - arcymistrzowie Kamil Mitoń i Grzegorz Gajewski - są już w Madrycie. W ekskluzywnym hotelu Four Seasons, położonym w centrum stolicy Hiszpanii w okolicach Plaza Mayor i Muzeum Prado, przygotowują się do pierwszych pojedynków. Same gry odbywać się będą w zabytkowym, wybudowanym w 1730 roku Palacio de Santona.

 

– Podchodzimy do turnieju raczej spokojnie, jak do każdego innego. Nie staramy się pompować balonika. Trzeba powiedzieć, że Janek ma najniższy ranking w stawce, więc nie jest faworytem. Będziemy oczywiście walczyć o pierwsze miejsce, bo jego zdobywca zgarnia przecież całą pulę - uzyskuje przepustkę do meczu z Carlsenem. Mamy świadomość, że turniej w Madrycie będzie śledzony z większą uwagą przez całe środowisko szachowe w Polsce i zagranicą, zresztą nie tylko środowisko szachowe. Nie ma jednak jakiejś wielkiej presji. Janek sobie dobrze radzi w takich sytuacjach. Już jest na tyle doświadczonym zawodnikiem, że nie powinna ona, mam nadzieję, wpływać na jego grę – powiedział PAP trener Mitoń.

 

Sam arcymistrz Duda podkreśla, że liczy na podtrzymanie w Madrycie swojej dobrej passy z ostatnich tygodni, kiedy to zwyciężał w Meltwater Champions Chess Tour w Oslo i Grand Chess Tour w Warszawie. Były to wprawdzie turnieje w szachach szybkich czy błyskawicznych, ale z pewnością podbudowały jeszcze u polskiego debiutanta w madryckim turnieju wiarę we własne możliwości.

 

– Oczywiście, najlepiej byłoby zwyciężyć, ale każdy wynik "na plusie", czyli jedna wygrana więcej niż przegrana, byłby dobrym osiągnięciem. Im więcej plusów, tym lepiej. Powiedziałbym, że rezultat 50-procentowy też jest OK – mówił Duda.

 

O sile przeciwników, z których sześciu jest klasyfikowanych w czołowej jedenastce światowego rankingu, nie trzeba przekonywać.

 

– Co mogę powiedzieć o rywalach? Czołówka zna się dobrze. Spotykali się ze sobą wielokrotnie. Janek też już z tymi arcymistrzami swoje zagrał. Znamy przeciwników. Oczywiście każdego trochę przeanalizowaliśmy, ale było to głównie ogólne przygotowanie. Zobaczymy, jak to będzie. Wszystko zawsze weryfikuje bezpośrednia rywalizacja" - dodał Mitoń.

 

Turniej kandydatów w Madrycie będzie się odbywał od 17 czerwca do 4 lipca. Dni przerwy zaplanowano na 20, 24 i 28 czerwca oraz 2 lipca.

 

Pula nagród wynosi 500 tys. dolarów. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc wzbogacą się o: 48, 36 i 24 tys. dol. Za każde wywalczone pół punktu zawodnicy otrzymują ponadto 3,5 tysiąca USD.

 

Uczestnicy szachowego turnieju pretendentów 2022:

 

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie