Wyścig Solidarności: Norbert Banaszek wśród 160 kolarzy na starcie
Ponad 160 kolarzy z 26 ekip jest na liście zgłoszeń 33. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, który wystartuje w środę w Żorach. Wśród faworytów pięcioetapowej rywalizacji jest m.in. mistrz Polski Norbert Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski).
- Pod względem technicznym i organizacyjnym wszystko jest już dopięte i oczekujemy na start. Trasa została ostatecznie zatwierdzona, mamy wszystkie niezbędne zgody na użytkowanie dróg i zamkniętą listę zgłoszeń drużyn. Jedyną niewiadomą pozostaje pogoda - zapowiedział tegoroczny wyścig przewodniczący Komitetu Organizacyjnego WSiO Waldemar Krenc.
Jak poinformował, na liście startowej jest 26 polskich i zagranicznych grup, w związku z czym peleton ma liczyć ponad 160 kolarzy.
- Wśród zespołów jest m.in. kadra Polski oraz Litwy. Z wiadomych względów w naszym wyścigu nie bierze udziału żaden rosyjski zawodnik. Jest jeden Białorusin, który ma również polskie obywatelstwo – dodał Krenc.
ZOBACZ TAKŻE: Michał Kwiatkowski nie weźmie udziału w Tour de France. Zdradził przyczynę
Na starcie stanie w sumie siedem polskich ekip, w tym zawodowe: Voster ATS Team i HRE Mazowsze Serce Polski. W obu pojadą złoci medaliści rozgrywanych w weekend w Nowym Dworze Mazowieckim mistrzostw Polski elity. Barwy Mazowsza reprezentuje uznawany za jednego z faworytów tegorocznej rywalizacji 25-letni Norbert Banaszek, który w niedzielę zwyciężył w wyścigu ze startu wspólnego i pojedzie w biało-czerwonej koszulce. Z kolei w Vosterze jeździ 22-latek Damian Papierski, mistrz Polski orlików (do lat 23) w wyścigu ze startu wspólnego.
- Jedziemy walczyć. Szyjemy już strój dla naszego mistrza. Zrobimy wszystko, żeby nie zawieźć organizatorów i żeby zwyciężył Polak – przyznał dyrektor sportowy grupy HRE Mazowsze Serce Polski i ojciec Norberta Dariusz Banaszek.
W sumie zaplanowano pięć etapów o łącznej długości 772,8 km. Trasa wiedzie przez pięć województw: śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie i łódzkie.
Rywalizacja rozpocznie się w środę rano w Żorach. Po przejechaniu 92,5 km peleton będzie finiszował w Katowicach. Tego samego dnia po południu zaplanowano drugi etap, z Tarnowskich Gór do Sosnowca (125,8 km). Później kolarze będą ścigać się z Jaworzna do Nowego Sącza (209,9 km) oraz z Mielca do Tarnobrzega (142,8 km). Trasa zaplanowanego na sobotę ostatniego etapu będzie zaś wiodła z Kielc do Łodzi z metą na ul. Piotrkowskiej (201,8 km).
- Wydaje się, że walka będzie naprawdę mocna. Mamy dwa etapy górskie i długi etap do Łodzi. Jestem ciekaw, czy sprawa zwycięstwa rozstrzygnie się w górach, czy właśnie na finiszu w Łodzi. Wiele może zależeć do pogody, bo będzie gorąco, ale może przyjść też załamanie i burze. Wygra więc najbardziej wytrwały – ocenił mistrz Polski z 2009 roku Krzysztof Jeżowski.
Pula nagród wynosi 140 tys. zł. Kolarze, oprócz walki o zwycięstwo w klasyfikacji indywidualnej (żółta koszulka), będą też rywalizować w trzech innych kategoriach: punktowej (biała koszulka), górskiej (zielona), drużynowej (szara) i młodzieżowej (niebieska).
Zawody zostały objęte honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Imprezie towarzyszy Mini Wyścig Solidarności, czyli cykl kolarskich zawodów dla dzieci.
Pierwsza edycja zawodów odbyła się w 1990 roku, a przez lata wśród triumfatorów rywalizacji byli czołowi polscy kolarze, m.in. Dariusz Baranowski (w 1993 r.), Tomasz Brożyna (1991, 1996, 1998 i 1999), Piotr Wadecki (1997 i 2005) czy Mariusz Witecki (2012). W ubiegłym roku triumfował Czech Jan Barta z grupy Elkov-Kasper.
Przejdź na Polsatsport.pl