MŚ siatkarzy 2022: NesoBus przywiózł polskich siatkarzy na mecz

Siatkówka
MŚ siatkarzy 2022: NesoBus przywiózł polskich siatkarzy na mecz
fot. Polsat Sport

Reprezentanci Polski w piątek w katowickim Spodku rozpoczęli rywalizację w siatkarskich mistrzostwach świata. Na miejsce przyjechali NesoBusem, polskim autobusem wodorowym stworzonym przez Grupę Polsat Plus i ZE PAK.

NesoBus to całkowicie nowy, wyprodukowany w Polsce, zeroemisyjny miejski autobus wodorowy. Zasilany zielonym wodorem jest najbardziej ekologicznym autobusem dla mieszkańców miast i transportu miejskiego. Stworzyli go polscy konstruktorzy i inżynierowie przy współpracy z partnerami z Europy i całego świata. Ma 12 metrów długości, do 93 miejsc, w tym do 37 miejsc siedzących, jego zasięg to około 450 kilometrów. Nie emituje spalin, oczyszcza powietrze, a jedyne, co emituje, to para wodna. Konstrukcja NesoBus - polskiego autobusu wodorowego jest stworzona od podstaw jako wodorowa - nie jest przeróbką czy modyfikacją autobusu spalinowego ani na baterie. Rozpoczęcie produkcji seryjnej jest planowane na 2023 roku w powstającej w Świdniku fabryce.

 

NesoBus jest autobusem elektrycznym - ma silnik elektryczny. Wytwarza prąd na bieżąco z zatankowanego wodoru przy użyciu ogniwa paliwowego. Posiada własną "mini-elektrownię". Fizycznie wodór ze zbiornika łączy się z tlenem pobranym z powietrza i wytwarzana jest energia elektryczna zasilająca silnik elektryczny. Nie ma żadnego procesu spalania. W wyniku połączenia wodoru z tlenem w ogniwie paliwowym, autobus emituje z rury wydechowej parę wodną. Ta woda jest w pełni destylowana.

 

NesoBus wytwarza na bieżąco energię elektryczną pobierając tlen z powietrza i łącząc go z wodorem ze zbiorników przy użyciu ogniwa paliwowego. Nie ma żadnego procesu spalania. Pobierane powietrze musi być w pełni oczyszczone przez specjalne filtry, by ogniwo paliwowe otrzymało czysty tlen. Wówczas tlen łączy się z wodorem i powstaje energia, która napędza silnik elektryczny. NesoBus użytkowany na zielony wodór nie emituje spalin i oczyszcza powietrze.

 

 

Współgospodarzami siatkarskich mistrzostwach świata 2022 są Polska i Słowenia. Turniej zostanie rozegrany od 26 sierpnia do 11 września. Do rywalizacji staną 24 reprezentacje, które zostały podzielone na sześć grup. Każda z drużyn rozegra po trzy mecze w fazie grupowej. Do 1/8 finału awansuje szesnaście ekip - zespoły z pierwszych i drugich miejsc w grupach, a także cztery najlepsze z grona tych, które zajmą trzecie miejsca.

 

Skróty wszystkich meczów oraz wywiady, analizy i komentarze dostępne są w serwisach Polsatsport.pl oraz Sport.Interia.pl.

 

Redakcja, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie