950 metrów pod ziemią! Niezwykła wycieczka siatkarzy Jastrzębskiego Węgla

Siatkówka

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla ten dzień z pewnością zapamiętają na długo. Przed meczem z Aluron CMC Wartą Zawiercie drużyna oraz sztab szkoleniowy wzięli udział w zjeździe do kopalni Borynia–Zofiówka, należącej do strategicznego partnera klubu – Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. W jego trakcie mieli oni okazję zapoznać się z technologią wydobycia węgla oraz specyfiką pracy górników dołowych. Zjazd na dół kopalni odbyli wraz Prezesem Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. – Tomaszem Cudnym.

Kilkunastoosobowa ekipa zawodników i przedstawicieli sztabu szkoleniowego Jastrzębskiego Węgla pojawiła się na terenie kopalni w miniony czwartek. Najpierw miała miejsce prezentacja na temat funkcjonowania kopalni. Później, po przebraniu się w ubrania robocze, odbyło się szkolenie w kopalnianej stacji ratowniczej dotyczące sposobu użycia aparatów ucieczkowych, a więc niezbędnego ekwipunku każdego pracownika dołowego kopalni.

 

Zobacz także: Jastrzębski Węgiel - Aluron CMC Warta Zawiercie 3:0. Skrót meczu (WIDEO)

 

Następnie cała grupa, po pobraniu lamp oraz aparatów ucieczkowych, zjechała szybem na dół kopalni, na poziom 838 metrów. Stamtąd koleją podziemną udała się w rejon partii "F" kopalni, by dalej zejść pochylnią na poziom 950 metrów, bezpośrednio do oddziału robót przygotowawczych. Tam siatkarze mieli możliwość zapoznania się z procesem drążenia wyrobiska. Ale to jeszcze nie był koniec dołowej wyprawy. W dalszej kolejności zawodnicy i trenerzy przemieścili się do ściany wydobywczej, gdzie zaznajomili się z procesem eksploatacji pokładu węgla. Na powierzchnię powrócili po kilku godzinach.

 

Po wizycie w kopalni należącej do naszego Strategicznego Partnera Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbył się wspólny obiad drużyny z przedstawicielem zarządu JSW oraz dyrekcją kopalni Borynia – Zofiówka.

 

– W firmie zawsze jest szef i u nas jest to prezes Tomasz Cudny, który był z Wami na dole. Pan prezes jest od spraw najważniejszych w firmie. Ja zaś jako członek zarządu jestem od spraw nieco mniejszej wagi – pracowniczych, społecznych, sportowych i rozgrywkowych. Sprawia mi to wielką satysfakcję. Dziękuję dyrektorom kopalni, że przygotowali ten zjazd, bo jastrzębska siatkówka stamtąd właśnie się wywodzi. To taki drugi dom – m.in. miejsce pracy Leszka Dejewskiego, który w 1983 roku oprócz Klubu został zatrudniony także na kopalni. Zresztą, kiedyś cała drużyna była na etatach w kopalni Borynia. Dziś jest inaczej, macie kontrakty w Jastrzębskim Węglu. Witam Was serdecznie na tym spotkaniu – tymi słowami zwrócił się do drużyny Artur Wojtków, Zastępca Prezesa Zarządu JSW ds. Pracy i Polityki Społecznej.

 

 

Przedstawiciel Partnera Strategicznego Klubu przyznał, że takie spotkanie miało się odbyć zaraz po zakończeniu minionych rozgrywek, ale nie doszło do niego głównie przez obowiązki reprezentacyjne sporej grupy zawodników. Prezes Wojtków w imieniu swoim oraz zarządu JSW podziękował zespołowi za osiągnięte wyniki w poprzednim sezonie.

 

Następnie odczytał słowa kapitana Benjamina Toniuttiego na temat kwietniowej tragedii w KWK Pniówek - kopalni należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., które zostały wypowiedziane po zwycięskim trzecim meczu ćwierćfinału play-off z Treflem Gdańsk:

 

– Kiedy miejsce ma tak ogromna tragedia jak ta dziś, to zawsze ma na nas jakiś wpływ. To nasz sponsor strategiczny. Ci ludzie ciężko pracują w górnictwie. Chcę powiedzieć wszystkim rodzinom dotkniętym tą tragedią, że cały Klub, wszyscy zawodnicy, jesteśmy z nimi i myślimy o nich. Kiedy uświadamiasz sobie coś takiego, musisz pamiętać o tym, że jest nam dane wykonywać taką niesamowitą pracę, grając dla tak licznej publiczności, która nas wspiera. I tę wygraną dedykujemy wszystkim rodzinom osób poszkodowanych w tej tragedii.

– Dziś chciałem podziękować Benowi za te słowa. Doceniam to, że w tym pomeczowym pędzie potrafił zdobyć się na taką wypowiedź – podkreślił Artur Wojtków.

 

Reprezentant Spółki nadmienił, że zarząd JSW przeznaczył środki na dalsze finansowanie zespołu, traktując to w kategoriach "zadania, odwagi i chęci wspierania". Dodał, że rolą prezesa Adama Gorola było utrzymanie zespołu na obecny sezon. To się udało, a jego zdaniem nawet zrobiono coś więcej.

 

– Prezes postanowił zaangażować trenera Marcelo Mendeza, czołowego szkoleniowca klubowego, jak i reprezentacyjnego. Bardzo dziękuję, że trener i jego sztab zgodzili się podjąć to wyzwanie, bo to może być wartość dodana, która pomoże nam w tym sezonie. Chciałbym Wam życzyć, żebyście sięgali po sukcesy, włącznie z tym najbliższym w Superpucharze Polski. Natomiast to jest sport. Chciałbym, żebyście dawali z siebie wszystko i byli nastawieni na sukces. To zawsze było siłą tego Klubu. Ten team spirit i nastawienie na zdobycie kolejnych laurów – mówił prezes Wojtków.

 

Na zawodnikach Jastrzębskiego Węgla zjazd na dół kopalni zrobił ogromne wrażenie.

 

– Wiemy, że Jastrzębska Spółka Węglowa to wielki sponsor Klubu. Jest z nami od dłuższego czasu i wierzę w to, że będzie jeszcze w dalszej przyszłości. Ten dzisiejszy poranek to było trudne, ale i znaczące doświadczenie. Pokazało nam ono, jak ciężka jest praca górników. Jest to też dla nas jako drużyny pewnego rodzaju lekcja. My ze swojej strony możemy zadeklarować, że zrobimy wszystko, by osiągać dla Klubu sukcesy, a pierwsza okazja nadarza się już 26 października podczas Superpucharu Polski – powiedział kapitan Jastrzębskiego Węgla Benjamin Toniutti.

 

Wywodzący się z górniczej rodziny Rafał Szymura był wyraźnie poruszony tą wizytą.

 

– Cieszę się, że miałem okazję zjechać i zobaczyć, jak to wszystko funkcjonuje na dole, bo wcześniej nie było mi to dane. Kiedy podpisałem kontrakt, to wybuchła pandemia i nie było takiej szansy. Super, że wreszcie się udało. Teraz doceniam, jaka to jest ciężka praca i ile ludzie muszą w nią włożyć wyrzeczeń i serca. Ja nigdy nie wierzyłem ojcu, ani kuzynom, że jest tak ciężko na dole. A rzeczywiście jest to kawał ciężkiej roboty – podkreślał pochodzący z Rybnika przyjmujący.

 

– Jesteśmy wdzięczni górnikom, bo oni tak naprawdę robią to dla nas. Gdyby oni nie wydobywali węgla, my nie mielibyśmy pracy. Z mojej strony więc ogromny szacunek dla tych ludzi, którzy tam pracują. Myślę, że taka "wycieczka" przydałaby się każdemu człowiekowi, żeby docenić jak ta praca górników jest dla Śląska ważna – dodał.

 

Dyrekcja kopalni równie entuzjastycznie oceniła pomysł organizacji zjazdu siatkarzy w głąb kopalni.

 

– Cieszę się, że zawodnicy skorzystali z tej możliwości i zobaczyli, jak pracują górnicy. Wielu z Was ta wizyta pewnie poszerzyła perspektywy. Widzę, że jesteście po niej zadowoleni. Dziś życzę Wam odpoczynku, a w kontekście całego sezonu wielu sukcesów na niwie sportowej, bo mocno na Was liczymy – podkreślał Łukasz Szlązak, dyrektor KWK Borynia – Zofiówka.

 

Prezesa Jastrzębskiego Węgla Adama Gorola reprezentował na spotkaniu prokurent zarządu Klubu, Patryk Kuszela.

 

– Dziękuję zarządowi JSW i dyrekcji kopalni za zorganizowanie zjazdu na kopalnię. Prezes Adam Gorol podkreśla zawsze jedną ważną rzecz. Na sport na wysokim poziomie składa się wiele elementów – zawodnicy, sztab, administracja, wspaniali kibice i wielki sponsor, który rozumie nasze potrzeby i nas wspiera. My to wszystko mamy. Z tego miejsca serdecznie dziękuję za to wsparcie Jastrzębskiej Spółce Węglowej – zakończył Kuszela.

 

WYNIKI MECZÓW I TABELA PLUSLIGI

RM, Polsat Sport, jastrzebskiwegiel.pl
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie