Marek Pieniążek: W Polsce najbardziej chroniące kobietę przepisy obowiązują w piłce nożnej
"W Polsce najbardziej chroniące kobietę przepisy obowiązują w piłce nożnej. W siatkówce regulacje są zgodne z prawem" – powiedział wiceprezes KS Developres Rzeszów Marek Pieniążek podczas I Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem.
Panel zatytułowany "Czy płeć w sporcie ma znaczenie?" był jednym z ostatnich trzeciego dnia I Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem.
"Ważne jest, żebyśmy zaczęli rozmawiać o wdrożeniu regulacji, które będą spójne. My jako zawodniczki też mamy świadomość, że włodarze klubu są odpowiedzialni przed sponsorami i muszą się wywiązywać z zobowiązań, z wyników. Wszystko musi razem funkcjonować, bo sukces jest w sporcie bardzo ważny" – podkreśliła przewodnicząca komisji kobiet do spraw sportu przy Polskim Związku Piłki Ręcznej, była reprezentantka Polski Iwona Niedźwiedź.
W rozmowie poza Pieniążkiem i Niedźwiedź brały udział również była siatkarka Katarzyna Skorupa, lekkoatletki Sofia Ennaoui i Iga Baumgart-Witan, a także dyrektor pionu marketingu, sprzedaży i organizacji imprez Polskiego Związku Piłki Siatkowej Ewa Grzegorczyk. Jednym z poruszanych przez nich tematów były ciąże sportsmenek i rozwiązania kontraktowe w takich sytuacjach.
ZOBACZ TAKŻE: MŚ 2022: Znamy godzinę towarzyskiego meczu Polska - Chile
"We Włoszech, jeśli zawodniczka zachodzi w ciążę, departament sportu płaci jej tysiąc euro przez okres ciąży i chwilę później, a dodatkowo liga, czyli włoska federacja, płaci jej przez ten czas 500 euro" – powiedziała Skorupa.
"W Polce najbardziej chroniące kobietę przepisy obowiązują w piłce nożnej. W siatkówce regulacje są zgodne z prawem, nie wykraczają poza to, co jest w państwowych przepisach" – dodał Pieniążek.
Prelegenci podkreślali, jak ważne jest stworzenie jednolitych przepisów, które chroniłyby zarówno sportsmenki, jak i kluby.
"Mamy świadomość, że są kraje, które zabezpieczają zawodniczki od początku do końca, a przoduje w tym Skandynawia. My funkcjonujemy w kraju, w którym w sporcie umowa o pracę nie obowiązuje. Stwórzmy jakiś model, który będzie nas chronił. Dla sportsmenki zabezpieczenie w tym aspekcie daje ogromne poczucie bezpieczeństwa, a spokojna głowa pozwala na spokojny trening i na osiąganie sukcesów" – zaapelowała Niedźwiedź.
I Europejski Kongres Sportu i Turystyki odbywał się od wtorku do czwartku w Zakopanem.