Plebiscyt PS i Polsatu: Dawid Kubacki
Dawid Kubacki podczas igrzysk w Pekinie udowodnił, że niemożliwe nie istnieje i choć przeżywał kryzys, wszedł na podium.
Trudno znaleźć w polskim sporcie lepszego kandydata niż Dawid Kubacki do opowiadania o cierpliwości, konsekwencji, niezłomności i wierze do końca w raz w obraną drogę mimo niepowodzeń, wypadków losowych i innych przeciwności. Kiedy w styczniu 2009 roku debiutował w Pucharze Świata, z całą pewnością nie przypuszczał, że na pierwsze punkty poczeka prawie trzy lata. A na pierwsze podium… osiem. A jednak nie zszedł ze swojej drogi do marzeń, tylko próbował, próbował, próbował. A kiedy już został skoczkiem ścisłej światowej czołówki, przyszedł kryzys, akurat w sezonie olimpijskim. Przed wylotem do Pekinu wystąpił w czternastu konkursach, ale tylko w ośmiu zdobył punkty i to w zdecydowanej większości za miejsca pod koniec stawki. Trudno na tym budować jakikolwiek optymizm. Przełamanie miało przyjść podczas konkursu w Zakopanem, ale nic z tego, Dawid miał pozytywny wynik testu na covid i zamiast skakać albo chociaż trenować, siedział w domu. Później przyznał, że bał się o miejsce w składzie na igrzyska. Patrząc tylko na liczby, faktycznie miał powody. Szczęście w nieszczęściu polegało na tym, że poprzedni sezon cała nasza kadra miała wyjątkowo kiepski i nie było w kim wybierać.
Trenerzy mu zaufali
W Chinach też właściwie nie błyszczał podczas treningów. Dużo większe nadzieje wiązaliśmy z Kamilem Stochem, który w Azji odzyskał moc, czy zawsze nieobliczalnym Piotrem Żyłą. A jednak to właśnie Kubacki doskoczył do brązu i stał się czwartym Polakiem, po Wojciechu Fortunie, Adamie Małyszu i Stochu, który zdobył indywidualnie medal igrzysk w skokach. A zanim sam w to uwierzył, sukces przewidział Żyła. Gdy kolejne asy nie wytrzymywały ciśnienia, ten krzyczał do ucha Kubackiego, że choć atakuje z ósmego po pierwszej serii miejsca, to skończy na podium. Miał rację, a Dawid przeżywał triumf po swojemu. – Już do mnie dotarło, choć pewnie nie w stu procentach. Zawsze mam ten problem, że nie bardzo umiem się cieszyć i to jest element, nad którym muszę popracować, ale lepiej nie umieć się cieszyć, natomiast mieć z czego, niż odwrotnie. To jest super, że w takim momencie, po takiej pracy i takim sezonie wszystko się odwraca – mówił i wracał do najtrudniejszych chwil. – Gdy przed Zakopanem otrzymałem pozytywny wynik testu na koronawirusa, ręce mi trochę opadły. Wiedziałem, że nie dałem trenerom mocnych argumentów, żeby na mnie postawić. A przynajmniej nie takie mocne, jakie chciałbym. Zdawałem sobie sprawę, że to już poza moim wpływem, nie mogłem się pokazać w Zakopanem i powalczyć o miejsce. Cieszę się, że trenerzy mi zaufali. I paradoksalnie przez tę przerwę mogłem trochę odpocząć – mówił szczęśliwy.
Kula w zasięgu
Po igrzyskach skakał dużo lepiej, a później nie chciał zmiany trenera kadry. Związek postawił na swoim, Michala Doležala zastąpił Thomas Thurnbichler i dzisiaj wszyscy są zadowoleni. Kubacki też, bo odzyskał błysk. I to tak, że najpierw zdominował sezon letni, a zimę zaczął od dwóch triumfów na otwarcie Pucharu Świata w Wiśle. Nie na śniegu, bo zawodnicy ruszali na lodowym rozbiegu, a lądowali na igelicie, ale potwierdził, że jest silny i został liderem klasyfikacji generalnej. Po raz pierwszy w karierze. W drugi weekend sezonu, w fińskiej Ruce, dwa razy był w czołowej szóstce i dalej zakłada żółtą koszulkę. Znowu jest jednym z kandydatów do tego, aby zdobyć Kryształową Kulę.
Oddaj głos na swojego faworyta w 88. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Polsatu na Najlepszego Sportowca 2022 Roku [TUTAJ].
25 kandydatów w 88. Plebiscycie Przeglądu Sportowego do tytułu Najlepszego Sportowca 2022 Roku:
1. Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup, Dominik Czaja - czwórka podwójna - wioślarstwo
2. Paweł Fajdek - lekkoatletyka
3. Hubert Hurkacz - tenis
4. Natalia Kaczmarek - lekkoatletyka
5. Kajetan Kajetanowicz - rajdy samochodowe
6. Anna Kiełbasińska - lekkoatletyka
7. Małgorzata Kołdej - rugby 7
8. Dawid Kubacki - narciarstwo klasyczne
9. Bartosz Kurek - siatkówka
10. Robert Lewandowski - piłka nożna
11. Aleksandra Lisowska - lekkoatletyka
12. Adrian Meronk - golf
13. Piotr Michalski - łyżwiarstwo szybkie
14. Aleksandra Mirosław - wspinaczka sportowa
15. Karolina Naja, Anna Puławska, Adriann Kąkol, Dominika Putto - K-2 500 metrów, K-4 500 metrów
16. Wojciech Nowicki - lekkoatletyka
17. Mateusz Ponitka - koszykówka
18. Kamil Semeniuk - siatkówka
19. Pia Skrzyszowska - lekkoatletyka
20. Magdalena Stysiak - siatkówka
21. Adrianna Sułek - lekkoatletyka
22. Iga Świątek - tenis
23. Katarzyna Wasick - pływanie
24. Karzyna Zdziebło - lekkoatletyka
25. Bartosz Zmarzlik - żużel
Oddaj głos na swojego faworyta w 88. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Polsatu na Najlepszego Sportowca 2022 Roku [TUTAJ].
Przejdź na Polsatsport.pl