Plebiscyt PS i Polsatu: Sylwetka Magdaleny Stysiak
Polskie siatkarki po raz pierwszy od 60 lat znalazły się w ósemce MŚ, a liderką kadry była Magdalena Stysiak.
Ze względu na kontuzję musiała opuścić pierwszą część sezonu reprezentacyjnego, ale gdy wróciła do kadry na rozgrywane w Polsce i Holandii mistrzostwa świata, napędzała ofensywę narodowej drużyny i zbliżyła się do rekordowych osiągnięć swojej idolki Małgorzaty Glinki-Mogentale. Sezon klubowy w lidze włoskiej także dał jej cenne doświadczenie, a najbliższy rok może przynieść kolejne istotne rozstrzygnięcia.
ZOBACZ TAKŻE: Drużyna Joanny Wołosz udanie rozpoczęła KMŚ siatkarek 2022
Od 1962 roku, gdy kadra siatkarek sięgnęła po brązowe medale mistrzostw świata, potem nie mogła przebić się do najlepszej ósemki mundialu. Tę passę Biało-Czerwone przełamały w tym roku, gdy ze zmagań w polsko-holenderskim turnieju odpadły dopiero po niezwykle zaciętej ćwierćfinałowej walce w tie-breaku z późniejszymi złotymi medalistkami z Serbii.
Polki, które jeszcze niedawno dźwigały się z dużego kryzysu, w październiku przed własną publicznością sprawiły sensację, dając nie tylko radość z występów, ale przede wszystkim nadzieję na odbudowę kadry i nawiązanie do sukcesów "Złotek" trenera Andrzeja Niemczyka. Nowy selekcjoner w osobie Stefano Lavariniego czy powrót do drużyny Joanny Wołosz w roli kapitana dały nowy bodziec polskim siatkarkom, a jedną z liderek została zaledwie 22-letnia Magdalena Stysiak.
Gdy w 2019 roku wchodziła do zespołu, już wtedy okrzyknięto ją wielkim talentem i przyszłością polskiej siatkówki, lecz to, co osiągnęła w ostatnich miesiącach, jest potwierdzeniem, że były to słuszne przewidywania.
Na pierwsze tegoroczne występy w reprezentacji Polski Magdalena Stysiak musiała jednak poczekać. Ze względu na problemy z kolanem była zmuszona opuścić rozgrywki Ligi Narodów i żartowała, że przez obciążenia treningowe ma kolano jak 60-latka. Rozgrywany na przełomie września i października mundial okazał się dowodem na to, że ma sporo sił, by prowadzić ofensywę Biało-Czerwonych.
Polki były o krok od awansu do strefy medalowej i choć nie osiągnęły wymarzonego celu, to wrażenie może robić zdobycz punktowa Stysiak w turnieju. Była bowiem drugą najlepiej punktującą zawodniczką mistrzostw świata z liczbą 241 oczek na koncie. Aż 40 punktów dopisała do swojego dorobku w ćwierćfinale z Serbkami (2:3), czym zbliżyła się do rekordowego osiągnięcia swojej idolki Małgorzaty Glinki-Mogentale z pamiętnego półfinału z Niemkami w mistrzostwach Europy w 2003 roku, gdy popularna "Maggie" uzbierała aż 41 oczek.
Stysiak kroczy śladami Glinki-Mogentale, która jako 25-latka zdobyła pierwszy tytuł mistrzyni Europy, a szlify zdobywała w Italii. Obecna atakująca reprezentacji Polski rozpoczęła niedawno swój trzeci sezon w Serie A, przenosząc się po dwóch latach z Savino del Bene Scandicci do Vero Volley Milano. Poprzednie rozgrywki ligowe zakończyła finałową rywalizacją o scudetto, ale przegrała ją z kadrową koleżanką Joanną Wołosz i jej Imoco Volley Conegliano.
Obie spotkają się jednak za kilka miesięcy podczas sezonu reprezentacyjnego, w którym po za Ligą Narodów będą dwa ważne do zrealizowania cele – mistrzostwa Europy oraz kwalifikacje olimpijskie, bo na występ w igrzyskach siatkarki czekają od 2008 roku. – Ten awans to wielkie marzenie. Niewiele osób spodziewało się pewnie, że Koreanki prowadzone w 2021 roku przez naszego obecnego selekcjonera dotrą do czwórki w Tokio, więc ja też włożę całe serducho, by pojechać do Paryża – mówi Stysiak.
Oddaj głos na swojego faworyta w 88. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Polsatu na Najlepszego Sportowca 2022 Roku [TUTAJ].
26 kandydatów w 88. Plebiscycie Przeglądu Sportowego do tytułu Najlepszego Sportowca 2022 Roku:
1. Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup, Dominik Czaja - czwórka podwójna - wioślarstwo
2. Paweł Fajdek - lekkoatletyka
3. Hubert Hurkacz - tenis
4. Natalia Kaczmarek - lekkoatletyka
5. Kajetan Kajetanowicz - rajdy samochodowe
6. Anna Kiełbasińska - lekkoatletyka
7. Małgorzata Kołdej - rugby 7
8. Dawid Kubacki - narciarstwo klasyczne
9. Bartosz Kurek - siatkówka
10. Robert Lewandowski - piłka nożna
11. Aleksandra Lisowska - lekkoatletyka
12. Adrian Meronk - golf
13. Piotr Michalski - łyżwiarstwo szybkie
14. Aleksandra Mirosław - wspinaczka sportowa
15. Karolina Naja, Anna Puławska, Adriann Kąkol, Dominika Putto - K-2 500 metrów, K-4 500 metrów
16. Wojciech Nowicki - lekkoatletyka
17. Mateusz Ponitka - koszykówka
18. Kamil Semeniuk - siatkówka
19. Pia Skrzyszowska - lekkoatletyka
20. Magdalena Stysiak - siatkówka
21. Adrianna Sułek - lekkoatletyka
22. Iga Świątek - tenis
23. Katarzyna Wasick - pływanie
24. Karzyna Zdziebło - lekkoatletyka
25. Bartosz Zmarzlik - żużel
26. Wojciech Szczęsny - piłka nożna
Oddaj głos na swojego faworyta w 88. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Polsatu na Najlepszego Sportowca 2022 Roku [TUTAJ].
Przejdź na Polsatsport.pl