Magnus Carlsen wciąż liderem rankingu FIDE. Spadki Polaków

Magnus Carlsen

Mistrz świata w szachach Magnus Carlsen pozostaje liderem rankingu FIDE w marcowym notowaniu. Pierwszą pozycję Norweg utrzymuje już 11 lat i osiem miesiący. Jan-Krzysztof Duda spadł z 21. na 25. miejsce, a Radosław Wojtaszek z 53. na 55.

W czołówce w porównaniu z poprzednim miesiącem nastąpiła tylko jedna zmiana. Na dziesiątą lokatę awansował Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu.

Drugą i trzecią pozycję zajmują Rosjanin Jan Niepomniaszczi, który w lutowym turnieju arrcymistrzowskim w Duesseldorfie, grając pod flagą FIDE, zajął trzecią lokatę oraz Chińczyk Ding Liren. Obydwaj w dniach 7 kwietnia - 1 maja spotkają się w Astanie w meczu o tytuł mistrza świata, z którego obrony zrezygnował Carlsen. Norweg ostatnio w ogóle zawiesił aktywność w szachach klasycznych.

Jan-Krzysztof Duda w Duesseldorfie przegrał jedną i zremisował osiem partii, tracąc pięć punktów oraz cztery pozycje w rankingu i zajmuje 25. miejscu. Radosław Wojtaszek spadł z 53. na 55. lokatę.

W rankingu FIDE szachów szybkich Duda zajmuje trzecie miejsce – 2782, za Carlsenem - 2839 i Lirenem - 2829. Na 72. miejscu jest Wojtaszek - 2634.

W klasyfikacji szachów błyskawicznych prowadzi reprezentant Francji Alireza Firouzja - 2904, przed Nakamurą - 2879 i Carlsenem - 2852. Duda, który pod koniec grudnia w Ałmatach wywalczył piąte miejsce w MŚ w blitzu, jest dziewiąty - 2790.