Szwecja rozważa wspólną organizację igrzysk z Norwegia i Łotwą
Szwecja rozważa ubieganie się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2030 roku wspólnie z Norwegią i Łotwą. Impreza miałaby być niskobudżetowa, z wykorzystaniem istniejących już obiektów.
Jak wyjaśnił na antenie telewizji SVT prezes Szwedzkiego Komitetu Olimpijskiego Hans von Uthamnn, projekt przewiduje, że żaden nowy obiekt nie zostanie wybudowany z tej okazji, a istniejące zostaną ewentualnie lekko zmodernizowane. Wstępny koszt oceniono na 1,6 miliarda euro.
ZOBACZ TAKŻE: Pięciokrotny mistrz olimpijski rezygnuje z reprezentacji. "Dla kadry to dramat"
Ponieważ Szwecja nie ma odpowiednich obiektów dla niektórych dyscyplin, to Łotwa byłaby gospodarzem rywalizacji w bobslejach i saneczkarstwie w Siguldzie, natomiast Norwegia w łyżwiarstwie w hali w Hamar, która była areną olimpijską w 1994 roku, kiedy gospodarzem igrzysk było Lillehammer.
Narciarstwo klasyczne odbywałoby się w Falun, biathlon w Oestersund, a konkurencje alpejskie w Aare. Miastem centralnym będzie Sztokholm. Logistyka nie byłaby problemem, ponieważ codziennie ze Sztokholmu do Rygi wypływa kilka promów, a lotnicze połączenie z Oslo obsługiwane jest praktycznie co godzinę, dziennie kursuje też siedem pociągów intercity.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski wyłoni gospodarza igrzysk w połowie października podczas kongresu w Mumbaju. Jak oceniła SVT, zainteresowane organizacją zimowej olimpiadę w 2030 roku wyrażane jest też przez Szwajcarię oraz ”ostrożnie” przez Salt Lake City.
Przejdź na Polsatsport.pl