Odsłonięto mural i tablicę upamiętniającą Erwinę Ryś-Ferens

Zimowe
Odsłonięto mural i tablicę upamiętniającą Erwinę Ryś-Ferens
fot. PAP
W Warszawie odsłonięto mural oraz tablicę upamiętniającą czterokrotną olimpijkę Erwinę Ryś-Ferens.

Na bloku przy ulicy Noskowskiego 8 w Warszawie, w którym mieszkała jedna z najsłynniejszych polskich łyżwiarek szybkich Erwina Ryś-Ferens, odsłonięty został mural oraz tablica upamiętniającą czterokrotną olimpijkę.

Przedsięwzięcie zostało zainicjowane przez Warszawsko-Mazowiecką Radę Olimpijską, na czele której stoi Zenon Dagiel oraz prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej "Służew nad Dolinką" Grzegorza Jakubca.

 

Patronat honorowy sprawował burmistrz Dzielnicy Mokotów oraz przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Rafał Miastowski.

 

ZOBACZ TAKŻE: Utytułowany łyżwiarz ogłosił zakończenie sportowej kariery

 

- To niesamowite wydarzenie w życiu naszej rodziny. Mural i tablica upamiętniają moją mamę w tym najpiękniejszym miejscu w moim życiu, bo właśnie w tym budynku mieszkaliśmy - powiedziała PAP córka mistrzyni Dajana.

 

W uroczystości uczestniczyli też mąż zmarłej w minionym roku po ciężkiej chorobie panczenistki, Krzysztof oraz syn Jan Filip, który występował w reprezentacji Polski w rugby.

 

- Bez Erwiny nie byłoby tak szybkiego rozwoju w Polsce tej dyscypliny. To ona motywowała adeptów ścigania się na lodzie do wytrwałej pracy - mówił wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i szef Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Rafał Tataruch.

 

W identycznym tonie o Erwinie Ryś-Ferens wypowiadał się w laudacji honorowy prezes łyżwiarskiej centrali Kazimierz Kowalczyk przypominając jej start do wielkiej kariery, co miało miejsce w Elblągu.

 

W gronie przybyłych na uroczystość nie zabrakło też medalistów olimpijskich w łyżwiarstwie szybkim Katarzyny Woźniak-Niedźwiedzkiej i jej męża Krzysztofa oraz lekkoatlety, biegacza Jerzego Pietrzyka.

 

Autorką muralu przedstawiającą sportsmenkę w czasie wyścigu jest Switłana Korowaj.

 

Ryś-Ferens, multimistrzyni i wielokrotna rekordzistka Polski, reprezentowała dwa kluby - Olimpię Elbląg i Marymont Warszawa, zdobywając 83 tytuły mistrzyni kraju i ustanowiła 50 rekordów Polski.

 

Zdobyła trzy brązowe medale czempionatu globu w 1978 i 1985 roku w wieloboju sprinterskim oraz w 1988 w wieloboju. Po zakończeniu czynnego uprawiania sportu szkoliła następców.

 

W igrzyskach olimpijskich zadebiutowała w Innsbrucku w 1976 roku, a potem wzięła udział w kolejnych, w Lake Placid, Sarajewie i Calgary.

 

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie (1979) była zastępcą dyrektora departamentu w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim, a także główną specjalistką w Urzędzie m.st. Warszawy. Od 2002 roku aż do śmierci była nieprzerwanie radną Sejmiku Mazowieckiego. Zmarła 20 kwietnia 2022 roku w wieku 67 lat.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie