24. Piknik Olimpijski za nami
Marian Kmita: Idea olimpizmu jest tutaj obecna
Radosław Piesiewicz: Piknik Olimpijski może dać impuls młodym osobom
Andrzej Supron: To jedyna okazja, by spotkać tylu mistrzów
Maciej Petruczenko: Byłem na większości Pikników Olimpijskich
Edward Skorek: Młodzi ludzie często pytają o warunki, w jakich trenowaliśmy
Renata Mauer-Różańska: Dzieci mają szansę, by spotkać się z wybitnymi sportowcami
Małgorzata Hołub-Kowalik: Celem Pikniku Olimpijskiego jest pokazanie, że sport to świetna zabawa
Tomasz Chamera: Piknik Olimpijski to święto sportu
Tradycyjny, zorganizowany już po raz 24. Piknik Olimpijski odbył się w sobotę w warszawskim Parku Kępa Potocka. Polski Komitet Olimpijski oraz związki sportowe przygotowały ponad 50 sportowych stref, w których uczestnicy pikniku mogli uczestniczyć w ponad 100 konkurencjach oraz towarzyszących im atrakcjach sportowych.
W programie pikniku znalazły się: badminton, boks, biathlon, cheerleading, curling, rolki i deskorolki, hokej na trawie, jeździectwo, kajakarstwo, kolarstwo, koszykówka, krykiet, lekkoatletyka, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, piłka nożna, podnoszenie ciężarów, przeciąganie liny, siatkówka, szermierka, tenis, tenis stołowy, wioślarstwo, zapasy czy żeglarstwo.
- Mam nadzieję, że dzieci i młodzież, która tutaj przyszła, kiedyś będzie występowała z orłem na piersi i walczyła o medale na igrzyskach olimpijskich - powiedział prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosław Piesiewicz.
Pierwszy Piknik Olimpijski zorganizowany został w 2000 roku w stołecznej Agrykoli, słusznie zresztą uznawanej za kolebkę sportu warszawskiego. Gościł w niej przez sześć kolejnych lat, by potem znaleźć miejsce w parku na Kępie Potockiej.
W 2021 roku nie odbył się z powodu pandemii koronawirusa.
Na pikniku pojawił się też ogień, który będzie towarzyszył rozpoczynającym się 21 czerwca pod Wawelem 3. Igrzyskom Europejskim Kraków - Małopolska 2023, największej tegorocznej imprezie sportowej na Starym Kontynencie.
Jedną z największych sobotnich atrakcji był start sztafety, której uczestnicy zamierzali na rowerach stacjonarnych pokonać dystans 9705 km dzielących stolicę Japonii, gospodarza poprzednich igrzysk olimpijskich i przyszłorocznych Igrzysk XXXIII Olimpiady w stolicy Francji Paryżu.
- Idea czynnego wypoczynku jest tutaj obecna. To się czuje na każdym kroku - powiedział dyrektor ds. Sportu Telewizji Polsat i wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Marian Kmita.
Właśnie w Paryżu Polacy rozpoczęli zdobywanie medal od dwóch krążków. Srebrny medal wywalczyli 27 lipca 1924 roku w kolarskim wyścigu drużynowym na 4000 m na dochodzenie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk oraz brązowy Adam Królikiewicz na Picadorze w indywidualnym jeździeckim konkursie skoków przez przeszkody.
Uczestnikom pikniku zaprezentowana zostanie nowa dyscyplina olimpijska breakdancing.
W strefach piknikowych zaprezentowały się także: Centralny Ośrodek Sportu i Instytut Sportu, Muzeum Sportu i Turystyki, OSiR Żoliborz, ECO Sport, Polski Komitet Paraolimpijski i UNICEF.