Brazylia wystąpiła w czarnych koszulkach. Pierwsza taka sytuacja w historii

Brazylia pokonała Gwineę 4:1.

Brazylia wygrała z Gwineą 4:1 (2:1) w towarzyskim meczu piłkarskim, który rozegrano na stadionie Espanyolu Barcelona - Cornella-El Prat. Drużyna z Ameryki Południowej po raz pierwszy w historii wystąpiła w czarnych koszulkach - w proteście przeciwko rasizmowi.

Mająca 109 lat historii reprezentacja Brazylii postanowiła wystąpić na czarno w Hiszpanii, gdzie w ostatnim czasie wielokrotnie znieważany na tle rasowym był piłkarz Realu Madryt Vinicius Junior.

W takich strojach "Canarinhos" wystąpili w pierwszej połowie, po przerwie wrócili do swoich tradycyjnych, żółtych koszulkach. Chwilę przed pierwszym gwizdku sędziego piłkarze obu drużyn usiedli lub uklękli na murawie.

- Futbol, zjednoczona społeczność, nie może dalej tolerować rasizmu. Wybraliśmy Hiszpanię na miejsce rozegrania naszego meczu towarzyskiego ze względów symbolicznych. Jestem przekonany, że to spotkanie z Gwineą będzie przełomem w historii światowej piłki - ocenił prezes Brazylijskiej Federacji Piłkarskiej Ednaldo Rodrigues.

Brazylia - Gwinea 4:1 (2:1)

Bramki: Joelinton 27, Rodrygo 30, Eder Militao 47, Vinicius Junior 88 (k) - Serhou Guirassy 36