Ceremonia otwarcia Igrzysk Europejskich za nami
Na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie odbyła się ceremonia otwarcia trzeciej edycji Igrzysk Europejskich. W zawodach wystąpi ponad 7000 sportowców z 48 krajów. Reprezentacja Polski liczy 370 osób.
Rywalizacja w niektórych dyscyplinach trwa już od wtorku - tego dnia ruszyły zmagania w piłce ręcznej plażowej i lekkiej atletyce, ale Igrzyska Europejskie oficjalnie rozpoczęła ceremonia otwarcia. Punktem kulminacyjnym było zapalenie znicza z Ogniem Pokoju. Przez ostatni miesiąc ogień krążył po Polsce.
Wcześniej w blasku świateł odbył się przemarsz przedstawicieli wszystkich reprezentacji. Sportowcy prowadzeni przez chorążych prezentowali się w narodowych barwach. Nie zabrakło też oprawy muzycznej czy występów artystycznych z udziałem grup tanecznych i efektów specjalnych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
W widowisku, które rozpoczęło się od odegrania tradycyjnego krakowskiego hejnału, nie zabrakło też nawiązań do najważniejszych momentów w historii Polski. Przypomniano również najwybitniejszych Polaków i najbardziej znamienitych polskich sportowców.
Ceremonia otwarcia Igrzysk Europejskich 2023
Program igrzysk składa się z 29 dyscyplin. Rywalizacja w 12 będzie się jednocześnie toczyć o medale mistrzostw Europy, a łącznie w 19 stawką będą też kwalifikacje do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu. Siedem dyscyplin ma status programowych.
Miastem-gospodarzem igrzysk jest Kraków. Ponadto zawody zagoszczą w Krynicy-Zdroju, Krzeszowicach, Myślenicach, Nowym Sączu, Nowym Targu, Oświęcimiu, Tarnowie i Zakopanem, a także w Bielsku-Białej i Chorzowie oraz w Rzeszowie i we Wrocławiu.
W trwających do 2 lipca zmaganiach nie wezmą udziału sportowcy z Rosji i Białorusi, którzy zostali wykluczeni po zbrojnej agresji tych krajów na Ukrainę.
W poprzednich dwóch edycjach Igrzysk Europejskich Polacy wywalczyli 34 medale. W 2015 roku w Baku – 20, w tym dwa złote, a cztery lata później w Mińsku - 14, z czego trzy złote.