Rumun najlepszy w cross-country. Najlepszy z Polaków w drugiej dziesiątce

Vlad Dascalu

Rumun Vlad Dascalu zdobył złoty medal Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 i jednocześnie mistrzostw Europy w kolarstwie górskim w cross-country. Krzysztof Łukasik, najlepszy z Polaków na trasie w Krynicy-Zdroju, zajął 17. miejsce.

Dascalu wyprzedził o 14 sekund Szwajcara Larsa Josefa Forstera oraz o 19 Włocha Lucę Braidota.

Łukasik stracił do zwycięzcy nieco ponad dwie minuty - 2.09. Olimpijczyk z Tokio Bartłomiej Wawak zajął 22. miejsce - strata 2.41, były szosowiec Paweł Bernas był 42. - 6.11, 48. Karol Ostaszewski - 8.31, 50. Michał Topór - 8.48, a 57. Karol Rożek - 13.16. Maciej Jeziorski i Filip Helta nie zostali sklasyfikowani.

25-letni Dascalu już w poprzednich dwóch sezonach plasował się w czołówce zawodów Pucharu Świata. W 2019 roku był mistrzem świata i Europy w kategorii młodzieżowców (do lat 23).

Wcześniej w niedzielę w wyścigu kobiet triumfowała Holenderka Puck Pieterse, a najlepsza z Polek, Aleksandra Podgórska, zajęła 21. miejsce.