Zdecydowane zwycięstwo polskich siatkarek w Lidze Narodów! Problemy tylko w pierwszym secie

Reprezentacja Polski siatkarek wygrała z Bułgarią 3:1.

Polska wygrała z Bułgarią 3:1 w swym trzecim meczu turnieju Ligi Narodów w koreańskim mieście Suwon. W pierwszym secie Polki przegrały trochę na własne życzenie, ale w kolejnych dominowały już na parkiecie i pewnie zgarnęły komplet punktów. Podopieczne trenera Stefano Lavariniego, które już wcześniej zapewniły sobie udział w turnieju finałowym, odniosły dziewiąte zwycięstwo w VNL 2023. W fazie zasadniczej mają do rozegrania jeszcze tylko jeden mecz, w którym rywalem będzie Korea Południowa.

Premierowa partia miała dość zaskakujący przebieg. Polki rozpoczęły znakomicie (4:0) i przez dłuższy czas utrzymywały wyraźną przewagę (13:8). W pewnym momencie gra reprezentacji Polski jednak się zacięła, pojawiły się problemy ze skończeniem ataków. Do gry włączyły się natomiast Bułgarki. Najpierw zmniejszyły różnicę (14:12), później złapały kontakt gdy asem popisała się Elena Becheva (17:16), a następnie odrobiły straty (18:18). W końcówce wydawało się, że Polki opanowały sytuację. Monika Fedusio zaskoczyła rywalki zagrywką (21:19), a błąd Bułgarek dał piłkę setową przy stanie 24:21. Bułgaria odrobiła jednak straty i wygrała rywalizację na przewagi! Maria Yordanova zamknęła seta skutecznym atakiem (26:28).

W drugiej odsłonie długo oglądaliśmy wyrównaną rywalizację obu zespołów, a przewaga przechodziła z rąk do rąk. Kluczowe momenty seta rozpoczęły się przy stanie 16:18. Wówczas polskie siatkarki popisały się serią ośmiu wygranych akcji (24:18). Dobrą zmianę dała Martyna Czyrniańska, co poprawiło skuteczność w ofensywie. Wynik na 25:19 ustaliła skutecznym atakiem ze środka Magdalena Jurczyk.

Polki uzyskały przewagę na początku trzeciego seta (5:3, 10:7) i utrzymywały ją w dalszej jego części. Kluczowa dla losów tej części meczu okazała się punktowa seria od stanu 16:13. Zaczęło się od długiej wymiany, zwieńczonej atakiem Olivii Różański. Później serią dobrych zagrywek popisała się Jurczyk (dwa asy) i Polki odskoczyły na 22:13. Partię zakończyła natomiast Julia Nowicka, która zaatakowała z drugiej piłki (25:16).

Czwarty set to dobre otwarcie Polek. Na początku uzyskały wyraźną przewagę (7:2), którą utrzymywały w kolejnych akcjach (14:7). Rywalki nie były już w stanie zatrzymać rozpędzonej drużyny Stefano Lavariniego, tym bardziej, że popełniały sporo błędów (18:12). Biało-czerwone pewnie zmierzały po komplet punktów. Monika Galkowska asem serwisowym wywalczyła piłkę meczową, a po chwili Joanna Pacak skutecznym atakiem wywalczyła brakujący punkt (25:15).

Skrót meczu Polska - Bułgaria:

Najwięcej punktów: Magdalena Stysiak (19), Olivia Różański (16), Martyna Czyrniańska (14), Agnieszka Korneluk (10) – Polska; Radostina Marinova (19), Maria Yordanova (12), Elena Becheva (10) – Bułgaria. Polki były skuteczniejsze w ataku, lepiej punktowały blokiem (13–8).

Polskie siatkarki we wcześniejszych spotkaniach trzeciego tygodnia VNL 2023 przegrały 2:3 ze Stanami Zjednoczonymi i wygrały 3:2 z Niemcami. Zmagania w fazie zasadniczej zakończą w niedzielę starciem z reprezentacją Korei Południowej. Polki z bilansem meczów 9–2 i 26 zdobytymi punktami mają już zapewniony udział w turnieju finałowym. Zostanie on rozegrany w dniach 12–16 lipca w amerykańskim Arlington.

Polska – Bułgaria 3:1 (26:28, 25:19, 25:16, 25:15)

Polska: Agnieszka Korneluk, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Katarzyna Wenerska, Olivia Różański, Magdalena Jurczyk – Maria Stenzel (libero) oraz Monika Gałkowska, Monika Fedusio, Martyna Czyrniańska, Julia Nowicka, Joanna Pacak. Trener: Stefano Lavarini.
Bułgaria: Maria Yordanova, Petya Barakova, Elena Becheva, Mira Todorova, Borislava Saykova, Radostina Marinova – Mila Pashkuleva (libero) oraz Galina Karabasheva, Mariya Krivoshiyska, Merelin Nikolova, Iveta Stanchulova, Polina Neykova. Trener: Lorenzo Micelli.