Polscy siatkarze ograli Brazylię! Ósme zwycięstwo w VNL 2023

Polscy siatkarze wygrali z Brazylią 3:1 w meczu fazy zasadniczej VNL 2023.

Reprezentacja Polski wygrała z Brazylią 3:1 w meczu turnieju Ligi Narodów w Pasay City na Filipinach. Obie drużyny miały przed tym starciem zapewniony udział w turnieju finałowym w Gdańsku. Podopieczni trenera Nikoli Grbicia odnieśli ósme zwycięstwo w swym dziesiątym spotkaniu VNL 2023.

W premierowej odsłonie polscy siatkarze szybko odskoczyli na kilka punktów. Po asie serwisowym Bartosza Bednorza prowadzili 9:6, a w środkowej części seta jeszcze powiększyli zaliczkę (16:11). Brazylijczycy ułatwiali Polakom zadanie, popełniając w tym secie aż 11 błędów własnych. Wydawało się, że biało-czerwoni spokojnie dowiozą przewagę do końca, ale w końcówce zrobiło się nerwowo. Po ataku Bednorza Polacy mieli piłkę setową przy stanie 24:19. Brazylia obroniła się w czterech akcjach i dopiero mocny atak Wilfredo Leona wyjaśnił sytuację (25:23).

Na początku drugiej partii siatkarze Canarinhos po raz pierwszy zaskoczyli polskich przyjmujących zagrywkami – asami popisali się Ricardo Lucarelli (4:4) i Lucas Saatkamp (5:6). Dobra dyspozycja w polu serwisowym pozwoliła Brazylijczykom zbudować przewagę w środkowej części seta (12:16). Polscy siatkarze ruszyli do odrabiania strat, złapali kontakt, ale przeciwnicy obronili przewagę w końcówce. Polacy popełniali w tej części meczu więcej błędów i jeden z nich - zepsuty serwis - ustalił wynik na 22:25.

Set numer trzy to udane otwarcie Brazylii (5:8), ale Polacy błyskawicznie zniwelowali straty (11:10). W początkowych fragmentach boisko z powodu urazu opuścił Bartosz Kurek. Przez pewien czas wynik oscylował wokół remisu, a później minimalną przewagę uzyskali reprezentanci Polski. Przy wyniku 21:20 można się było spodziewać emocji w końcówce, ale dwa błędy Brazylijczyków i skuteczny atak Bednorza oznaczały piłkę setową dla Polski (24:20). Przestrzelona zagrywka rywali dała Polakom brakujący punkt (25:21).

Czwartą partię lepiej rozpoczęła reprezentacja Polski (8:4). Rywale zmniejszyli różnicę (9:8), ale Polacy odbudowali przewagę przy zagrywkach Bednorza (13:8). Siatkarze Canarinhos znów zaczęli popełniać błędy, a ekipa trenera Nikoli Grbicia utrzymywała wyraźną przewagę (18:13, 20:15), pewnie zmierzając po zwycięstwo. W ostatniej akcji meczu skutecznym atakiem popisał się Norbert Huber (25:21).

Skrót meczu Polska - Brazylia:

Najwięcej punktów: Wilfredo Leon (22), Bartosz Bednorz (11), Bartosz Kurek (10) – Polska; Alan Souza (17), Ricardo Lucarelli (14) – Brazylia. Udane występy Leona i Bednorza; ważna rola zmienników, którzy znacząco przyczynili się do zwycięstwa reprezentacji Polski (Łukasz Kaczmarek, Norbert Huber, Jakub Popiwczak). Obie ekipy popełniły sporo błędów własnych.

Polscy siatkarze w pierwszym meczu turnieju na Filipinach wygrali ze Słowenią 3:2. W kolejnych spotkaniach zmierzą się z Kanadą (sobota) i Japonią (niedziela). Turniej finałowy VNL 2023 zostanie rozegrany w Gdańsku. Osiem czołowych drużyn pierwszej fazy wystąpi w Ergo Arenie w dniach 19–23 lipca. Polacy mają zapewnione miejsce jako gospodarze, a reprezentacja Brazylii również wywalczyła już awans.

Polska – Brazylia 3:1 (25:23, 22:25, 25:21, 25:21)

Polska: Bartosz Kurek, Karol Kłos, Wilfredo Leon, Bartosz Bednorz, Jakub Kochanowski, Marcin Janusz – Paweł Zatorski (libero) oraz Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Jakub Popiwczak (libero), Aleksander Śliwka, Norbert Huber, Kamil Semeniuk. Trener: Nikola Grbić.
Brazylia: Bruno Rezende, Henrique Honorato, Lucas Saatkamp, Ricardo Lucarelli, Alan Souza, Judson Amabel – Maique Reis Nascimento (libero) oraz Gabriel Vaccari Kavalkievicz, Fernando Kreling, Felipe Roque, Otávio Pinto, Adriano Cavalcante. Trener: Renan Dal Zotto.