Niespodziewane kłopoty polskich siatkarzy! To nie był taki łatwy mecz

Polscy siatkarze wygrali z reprezentacją Indii 3:1 w pierwszym meczu mistrzostw świata U21. W dwóch pierwszych setach rozbili niżej notowanych rywali, później jednak dość niespodziewanie przegrali trzecią partię. W czwartej rozstrzygnęli losy rywalizacji i zgarnęli komplet punktów. Turniej rozgrywany jest w Bahrajnie, a podopieczni trenera Mateusza Grabdy w kolejnych spotkaniach grupy C zmierzą się z Kanadą i Bułgarią.

Polacy szybko uzyskali przewagę w pierwszym secie (4:1, 8:4). Byli lepiej zorganizowani taktycznie od rywali, grali skutecznie w ataku, powstrzymywali rywali blokiem, a ich mocną bronią była też różnorodna zagrywka. Asami popisali się Jakub Majchrzak (15:7), Tytus Nowik (17:9) i Kamil Szymendera (23:14). Przestrzelony serwis rywali dał reprezentacji Polski ostatni punkt (25:17).

Druga odsłona miała podobny scenariusz. Polscy siatkarze od początku narzucili rywalom swój styl gry. Nadal dobrze prezentowali się w polu serwisowym i błyskawicznie odskoczyli na kilka punktów (9:4). W środkowej części seta dominowali na parkiecie. Po błędzie Hindusów różnica wzrosła do dziesięciu oczek (18:8), a po asie Mateusza Kufki było 20:9. Polacy kontrolowali sytuację, a wynik na 25:14 ustalił atakiem po bloku Damian Biliński.

Początek trzeciej partii był zaskakujący. Siatkarze reprezentacji Indii wyraźnie się rozkręcili, poprawili zagrywkę, zaprezentowali kilka szczelnych bloków. Polacy utknęli w jednym ustawieniu i niespodziewanie przegrywali 5:10. Słabsza dyspozycja biało-czerwonych ożywiła poczynania rywali. Hindusi grali odważnie, a w kilku sytuacjach ze sporym szczęściem i do końca utrzymywali wyraźną przewagę. W ostatniej akcji seta skutecznie zaatakował Tanish Choudhary (20:25).

Na początku czwartego seta polscy siatkarze opanowali sytuację (10:7). Grali zadecydowanie lepiej, niż w poprzednim secie, choć rywale stawiali większy opór, niż w dwóch pierwszych partiach. Jeszcze przy stanie 16:14 byli w grze, ale Kajetan Kubicki popisał się trzema asami serwisowymi, a przy jego zagrywce poszła seria, która właściwie rozstrzygnęła seta (22:14). Tytus Nowik wywalczył piłkę meczową (24:16), rywale jeszcze się bronili, ale zepsuta zagrywka zakończyła rywalizację (25:19).

Mistrzostwa świata U21 siatkarzy są rozgrywane w dniach 7–16 lipca w Bahrajnie. W turnieju rywalizuje szesnaście drużyn podzielonych na cztery grupy. Po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup wywalczą awans do kolejnej rundy.

Polska – Indie 3:1 (25:17, 25:14, 20:25, 25:19)

Polska: Jakub Majchrzak, Kamil Szymendera, Kajetan Kubicki, Tytus Nowik, Mateusz Kufka, Piotr Śliwka – Kuba Hawryluk (libero) oraz Damian Biliński, Aliaksei Nasevich, Jakub Olszewski, Marcel Hendzelewski, Mateusz Nowak. Trener: Mateusz Grabda.
Indie: Aman Kumar, Sameer Chaudhary, Tanish Choudhary, Harshit Giri, Dushyant Singh, Sachin Dagar – Karthikeyan Kaleeswaran (libero) oraz Sandeep Sandeep, Yougank Baliyan. Trener: Nadarajan Jayakumar.