Siatkarski nokaut! Polska rozbiła lidera w ostatnim meczu fazy zasadniczej VNL

Polscy siatkarze wygrali w Pasay City na Filipinach z Japonią 3:0.

Polscy siatkarze wygrali z Japonią 3:0 w swym ostatnim meczu w fazie grupowej Ligi Narodów siatkarzy. Podopieczni trenera Nikoli Grbicia zakończyli tę część rozgrywek z bardzo dobrym bilansem 10 zwycięstw – 2 porażki. Japończycy do niedawna byli niepokonani w rozgrywkach VNL 2023, ale po serii dziesięciu wygranych spotkań ponieśli dwie porażki – z Włochami i z Polską.

Obie ekipy od początku toczyły wyrównaną walkę przy ogłuszającym dopingu wypełnionej po brzegi Mall of Asia Arena. Walka punkt za punkt toczyła się jeszcze w środkowej części seta. Gdy Yuki Ishikawa popisał się asem serwisowym, a po chwili dołożył skuteczny atak, było 14:15. Później jednak oglądaliśmy dominację Polaków, którzy zdemolowali rywali. Łukasz Kaczmarek i Wilfredo Leon grali bardzo skutecznie, dobrze funkcjonował blok, a seta zakończyła seria sześciu wygranych akcji przez Polaków. Kropkę nad "i" postawił punktową zagrywką Kaczmarek (25:17).

Początek drugiej odsłony to minimalna przewaga Japończyków (5:7), którą Polacy szybko zniwelowali. Norbert Huber zaserwował trzy asy i było 10:8. Kolejne punkty bezpośrednio z zagrywki dołożyli Leon (14:10) i Marcin Janusz (17:12), mocną bronią nadal był blok. W efekcie polscy siatkarze pewnie zmierzali po wygraną. Ostatni punkt w tej części meczu dał Polakom autowy atak rywali (25:19).

Set numer trzy również toczył się pod dyktando reprezentacji Polski. Kolejnego asa zaserwował Leon (7:4) i od tego momentu Polacy budowali przewagę, nie dając dojść do głosu rywalom. W środkowej części seta wizja zamknięcia meczu w trzech setach rysowała się coraz wyraźniej (16:8). Siatkarze trenera Nikoli Grbicia kontrolowali sytuację, a w końcówce obie ekipy zaprezentowały jeszcze kilka efektownych akcji. Zepsuta zagrywka Japończyków zakończyła to jednostronne spotkanie (25:18).

Skrót meczu Polska - Japonia:

Najwięcej punktów: Wilfredo Leon (16), Łukasz Kaczmarek (12), Aleksander Śliwka (11) – Polska; Tatsunori Otsuka (11) – Japonia. Polacy byli skuteczniejsi w ataku, dominowali w bloku (7–1) i zagrywce (8–2).

Polscy siatkarze zakończyli zmagania w fazie zasadniczej z bilansem 10 zwycięstw – 2 porażki. Turniej finałowy Ligi Narodów siatkarzy zostanie rozegrany w Gdańsku. Osiem czołowych drużyn pierwszej fazy wystąpi w Ergo Arenie w dniach 19–23 lipca.

Polska – Japonia 3:0 (25:17, 25:19, 25:18)

Polska: Łukasz Kaczmarek, Wilfredo Leon, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Marcin Janusz, Norbert Huber – Paweł Zatorski (libero) oraz Bartosz Bednorz, Grzegorz Łomacz, Kamil Semeniuk. Trener: Nikola Grbić.
Japonia: Yuji Nishida, Taishi Onodera, Tatsunori Otsuka, Kentaro Takahashi, Yuki Ishikawa, Motoki Eiro – Tomohiro Ogawa (libero) oraz Shoma Tomita, Larry Ik Evbade-Dan, Kento Miyaura. Trener: Philippe Blain.