Siatkarskie lanie w Lidze Narodów! Poznaliśmy pierwszą parę półfinałową

Włochy pewnie wygrały z Argentyną 3:0 w ćwierćfinale Ligi Narodów siatkarzy. Mistrzowie świata bez większych kłopotów rozbili rywali, którzy mieli przed tym meczem problemy zdrowotne. Reprezentacja Italii w półfinale zagra ze Stanami Zjednoczonymi.

Argentyńczycy przystąpili do tego meczu osłabieni – z powodu grypy żołądkowej nie mogli wystąpić Bruno Lima i Nicolas Zerba. Słabości rywali wykorzystali Włosi, którzy od początku pierwszego seta przejęli inicjatywę (7:4). W środkowej części mieli już wyraźną przewagę. Alessandro Michieletto popisał się asem serwisowym i było 15:9. Zagrywka i blok były mocnymi atutami ekipy z Italii, która dominowała na boisku. W końcówce różnica wynosiła już dziesięć oczek – po ataku Yuri Romano Włochy prowadziły 23:13. Ostatni punkt dała im pomyłka rywali w ataku (25:17).

Set numer dwa to jeszcze większa dominacja siatkarzy trenera Ferdinando De Giorgiego. Błyskawicznie wypracowali solidną zaliczkę (8:3), a w kolejnych akcjach nie zwalniali tempa. Gianluca Galassi dołożył asa (15:6), a punktowy blok powiększył różnicę do dziesięciu oczek (17:7). Później Włosi prowadzili jeszcze 20:8, a wynik seta na 25:13 ustalił Galassi atakiem z przesuniętej krótkiej.

Trzecia odsłona nie przyniosła zmiany sytuacji. Włosi od początku nadawali ton wydarzeniom na boisku (7:2). Trener Marcelo Mendez próbował jeszcze poderwać swych podopiecznych, wprowadzał zmiany w składzie, ale Włosi grali już pewnie, jak na treningu i niemiłosiernie punktowali przeciwników (20:10). W ostatniej akcji meczu skutecznie zaatakował Daniele Lavia (25:14).

Najwięcej punktów: Alessandro Michieletto (15), Daniele Lavia (12), Yuri Romanò (11), Roberto Russo (10) – Włochy; Agustin Loser (10) – Argentyna. Włosi dominowali w ataku, lepiej punktowali zagrywką (5–2) i blokiem (9–4).

W pierwszym ćwierćfinale Amerykanie pokonali Francuzów 3:2 po emocjonującym starciu. Drugi ćwierćfinał był bardzo jednostronnym widowiskiem. Włosi ograli Argentyńczyków w zaledwie 67 minut. USA – Włochy to pierwsza para półfinałowa VNL 2023. Drugą wyłonią czwartkowe spotkania Japonia – Słowenia i Polska – Brazylia.

Włochy – Argentyna 3:0 (25:17, 25:13, 25:14)

Włochy: Alessandro Michieletto, Simone Giannelli, Gianluca Galassi, Daniele Lavia, Yuri Romanò, Roberto Russo – Fabio Balaso (libero). Trener: Ferdinando De Giorgi.
Argentyna: Luciano Palonsky, Agustin Loser, Luciano De Cecco, Pablo Sergio Koukartsev, Luciano Vicentin, Martin Ramos – Santiago Danani (libero) oraz Jan Martinez, Mauro Zelayeta, Manuel Armoa, Matias Sanchez. Trener: Marcelo Mendez.

Sędziowie: Vladimir Simonovic (Szwajcaria) – Liu Jiang (Chiny).