Zwycięstwo w efektownym stylu! Polscy siatkarze poznali potencjalnego rywala w półfinale VNL

Japonia pokonała Słowenię i jako trzecia drużyna awansowała do półfinału VNL 2023.

W ćwierćfinale Ligi Narodów siatkarzy Japonia w efektownym stylu wygrała ze Słowenią 3:0. Siatkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni w półfinale turnieju rozgrywanego w Gdańsku zmierzą się ze zwycięzcą meczu Polska – Brazylia.

Premierowa odsłona była bardzo wyrównana. Obie ekipy długo walczyły punkt za punkt, żadna ze stron nie była w stanie wypracować solidnej i trwałej zaliczki. Gdy Masahiro Sekita popisał się asem serwisowym, Japończycy odskoczyli na dwa oczka (17:15), rywale odrobili jednak straty (20:20). Pierwsi piłkę setową mieli Słoweńcy (23:24), ale gdy skutecznie uderzył Yuki Ishikawa, rozpoczęła się gra na przewagi. W niej atak Rana Takahashi i błąd rywali przesądziły o wygranej Japonii 26:24.

W drugiej partii siatkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni szybko zaczęli budować przewagę (7:3). Grali skutecznie, a rywale nie potrafili znaleźć sposobu na odwrócenie losów seta. Japończycy powiększali punktowy dystans (14:8). Po ataku Ishikawy odskoczyli na siedem oczek (17:10) i wówczas przytrafił się im słabszy fragment, po którym Słoweńcy zmniejszyli różnicę do trzech oczek (19:16). Końcówka przebiegała jednak pod dyktando zespołu z Azji. Ran Takahashi skutecznym atakiem ustalił wynik na 25:18.

Japończycy udanie otworzyli również trzeciego seta (8:4), tym razem jednak Słoweńcy szybko złapali kontakt (9:8). Siatkarze trenera Gheorghe Cretu nie rezygnowali. Choć w środkowej części seta Azjaci utrzymywali przewagę, to ekipa Słowenii nie miała wielkiej straty – końcówka seta rozpoczęła się przy wyniku 20:18. W końcówce obie ekipy grały punkt za punkt, co było po myśli Japończyków. Kento Miyaura wywalczył piłkę meczową (24:21), a Ishikawa zakończył rywalizację skutecznym atakiem (25:22).

Skrót meczu Japonia - Słowenia:

Najwięcej punktów: Yuki Ishikawa (27), Yuji Nishida (12) – Japonia; Alen Pajenk (12), Tine Urnaut (12), Rok Mozic (10) – Słowenia. Japończycy mieli wyraźną przewagę w ataku; mało punktów bezpośrednio z zagrywki (2–0).

Japończycy byli rewelacją fazy interkontynentalnej tegorocznej edycji Ligi Narodów. Długo byli niepokonani, ostatecznie skończyli tę część rozgrywek z bilansem meczów 10–2 na drugim miejscu w tabeli. Jak widać, dobrą formę dowieźli do Gdańska. W półfinale turnieju finałowego zmierzą się ze zwycięzcą meczu Polska – Brazylia.

Japonia – Słowenia 3:0 (26:24, 25:18, 25:22)

Japonia: Yuji Nishida, Taishi Onodera, Akihiro Yamauchi, Masahiro Sekita, Ran Takahashi, Yuki Ishikawa – Tomohiro Yamamoto (libero) oraz Kento Miyaura, Kentaro Takahashi. Trener: Philippe Blain.
Słowenia: Alen Pajenk, Jan Kozamernik, Gregor Ropret, Tine Urnaut, Klemen Čebulj, Rok Možič – Jani Kovačič (libero) oraz Žiga Štern, Sašo Štalekar, Uroš Planinšič. Trener: Gheorghe Cretu.

Sędziowie: Luis Gerardo Macias (Meksyk) – Nurper Ozbar (Turcja).