Polscy siatkarze w półfinale Ligi Narodów! Pewne zwycięstwo w starciu z Brazylią

Polska wygrała z Brazylią i zagra w półfinale Ligi Narodów siatkarzy.

Polscy siatkarze wygrali z Brazylią 3:0 w ćwierćfinale Ligi Narodów. Turniej finałowy rozgrywany jest w Ergo Arenie w Gdańsku. W półfinale reprezentacja Polski zagra z Japonią, która w walce o czołową czwórkę pokonała 3:0 Słowenię.

Premierowa odsłona miała bardzo wyrównany przebieg. Na początku minimalną przewagę mieli Brazylijczycy, ale gospodarze wyrównali po asie serwisowym Aleksandra Śliwki (10:10). Punktową zagrywką odpowiedział Lucas Saatkamp (10:12), ale asem odpowiedział Mateusz Bieniek i znów był remis (12:12). Zacięta walka trwała do końca seta. Brazylijczycy mieli piłkę setową, gdy skutecznie zaatakował Ricardo Lucarelli. Chwilę później przestrzelił jednak zagrywkę i rozpoczęła się gra na przewagi. Polacy zatrzymali rywali blokiem, a w kolejnej akcji Alan Souza zaatakował blok-aut. Polacy sprawdzili tę akcję, a weryfikacja pokazała, że wracająca piłka musnęła go w łokieć. Brazylijczycy mocno protestowali, ale ta sytuacja zamknęła seta (26:24).

Set numer dwa to dobre otwarcie Polaków, którzy prowadzili 6:2 po asie Wilfredo Leona. Później odskoczyli na pięć oczek (11:6), ale roztrwonili tę przewagę. W środkowej części seta gra się wyrównała, ale w końcówce znów odskoczyli Polacy. Po dwóch skutecznych atakach Śliwki było 21:18. Siatkarze Canarinhos walczyli do końca, ale popełniali błędy. Jeden z nich ustalił wynik tej części meczu na 25:21.

Początek trzeciej partii toczył się przy minimalnej przewadze Brazylijczyków (8:10). Polacy przejęli inicjatywę po serii dobrych zagrywek Leona (15:12). Od tego momentu gospodarze utrzymywali przewagę. Skutecznie grał Śliwka, kolejnego asa dołożył Bieniek (21:17) i polscy siatkarze pewnie zmierzali po zwycięstwo. Kiwka Leona przyniosła piłkę meczową (24:19), a w ostatniej akcji meczu Brazylia popełniła błąd w polu zagrywki (25:20).

Skrót meczu Polska - Brazylia:

Najwięcej punktów: Aleksander Śliwka (16), Wilfredo Leon (10), Mateusz Bieniek (10) – Polska; Alan Souza (15) – Brazylia. Blok (10–5) i zagrywka (9–5) były mocną bronią reprezentacji Polski w tym starciu.

Reprezentacja Polski po raz czwarty z rzędu awansowała do strefy medalowej VNL. W półfinale zagra z Japonią, która we wcześniejszym czwartkowym ćwierćfinale wyeliminowała Słowenię (3:0). Mecz Polska – Japonia zostanie rozegrany w Ergo Arenie w sobotę o godzinie 17.00.

Polska – Brazylia 3:0 (26:24, 25:21, 25:20)

Polska: Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Marcin Janusz, Mateusz Bieniek – Paweł Zatorski (libero) oraz Bartosz Bednorz, Łukasz Kaczmarek. Trener: Nikola Grbić.
Brazylia: Bruno Rezende, Henrique Honorato, Lucas Saatkamp, Ricardo Lucarelli, Alan Souza, Flavio Gualberto – Thales Hoss (libero) oraz Fernando Kreling, Felipe Roque, Otávio Pinto, Joandry Leal. Trener: Renan Dal Zotto.

Sędziowie: Epaminondas Gerothodoros (Grecja) – Juraj Mokry (Słowacja).