Siatkarska demolka! Polacy poznali rywala w finale Ligi Narodów

Reprezentacja USA wygrała z Włochami 3:0 w półfinale VNL 2023.

W półfinale Ligi Narodów siatkarze Stanów Zjednoczonych pewnie wygrali z Włochami 3:0. Wielki finał turnieju w Gdańsku zostanie rozegrany w niedzielę. Siatkarze USA zmierzą się w nim z Polską, która we wcześniejszym meczu półfinałowym pokonała Japonię 3:1.

Mecz półfinałowy udanie otworzyli Amerykanie (6:3), ale później przewagę uzyskali siatkarze Italii (8:10). Siatkarze USA szybko wyrównali (13:13) i w środkowej części seta przejęli inicjatywę. Dobrze prezentowali się w polu serwisowym i pokazali moc w ataku, demonstrując kilka efektownych akcji. W końcówce kontrolowali sytuację, a seta zamknął skutecznym atakiem Torey DeFalco (25:19).

W drugiej odsłonie, po wyrównanym początku (8:8), znów przewagę zaczęła budować ekipa Stanów Zjednoczonych (13:10, 17:12). Włosi mieli problemy z kończeniem ataków, a gdy rywale złapali właściwy rytm, nie byli w stanie się im przeciwstawić. Końcówka seta toczyła się pod dyktando Amerykanów, którzy pewnie punktowali. Dwie ostatnie akcje skończył DeFalco (25:18).

Siatkarze USA szybko uzyskali kilka punktów zaliczki w trzeciej partii (8:4). Włosi nie rezygnowali, próbowali zmniejszyć straty (11:9), ale na fragmenty ich dobrej gry rywale odpowiedzieli kolejnymi efektownymi akcjami (17:11). Końcówka znów bez emocji. Amerykanie mknęli po zwycięstwo – Matthew Anderson wywalczył piłkę meczową, a dwie akcje później zakończył rywalizację atakiem blok-aut (25:19).

Skrót meczu USA - Włochy:

Najwięcej punktów: Matthew Anderson (17), Thomas Jaeschke (16), Torey DeFalco (11) – USA; Alessandro Michieletto (9), Gianluca Galassi (9), Daniele Lavia (9) – Włochy. Dominacja Amerykanów w ataku, lepiej punktowali też blokiem (10–6).

W niedzielnym finale VNL 2023 siatkarze Stanów Zjednoczonych zmierzą się w Ergo Arenie z reprezentacją Polski. Wcześniej Włosi zagrają z Japonią o brązowy medal.

USA – Włochy 3:0 (25:19, 25:18, 25:19)

USA: Matthew Anderson, Torey DeFalco, Micah Christenson, Maxwell Holt, Thomas Jaeschke, David Smith – Erik Shoji (libero). Trener: John Speraw.
Włochy: Alessandro Michieletto, Simone Giannelli, Gianluca Galassi, Daniele Lavia, Yuri Romanò, Roberto Russo – Fabio Balaso (libero) oraz Fabrizio Gironi, Riccardo Sbertoli. Trener: Ferdinando De Giorgi.

Sędziowie: Epaminondas Gerothodoros (Grecja) – Vladimir Simonovic (Szwajcaria).