Pogromcy polskich siatkarzy sięgnęli po złoto! Włoska dominacja w Europie

CEV U17 Volleyball European Championship 2023 - złoty medal siatkarzy z Italii.

W Czarnogórze rozegrano finały mistrzostw Europy U17 siatkarzy. Złote medale wywalczyli Włosi, srebro przypadło Bułgarom, a na najniższym stopniu podium stanęli Hiszpanie. Włochy i Hiszpania to drużyny, które zagrodziły reprezentacji Polski drogę do strefy medalowej.

Siatkarze z Italii sięgnęli więc po kolejny tytuł na Starym Kontynencie. Do złota dorosłej kadry, sukcesów w kategoriach U22, U20, U18 dołożyli triumf w kategorii U17. Turniej w Podgoricy wygrali zasłużenie. W siedmiu meczach fazy grupowej stracili zaledwie jednego seta. W półfinale pokonali 3:0 Belgię, a w wielkim finale – 3:1 Bułgarię. Bilans meczów 9–0, komplet punktów, sety 27–2 – to robi wrażenie.

Kolejną ciekawą grupę juniorską zaprezentowała Bułgaria, która w tym roku wywalczyła wcześniej brązowy medal mistrzostw świata U21. Niespodzianką jest brązowy medal dla Hiszpanii, która na inaugurację turnieju wygrała z Polską.

Najlepszym zawodnikiem (MVP) turnieju został wybrany Simone Porro, który otrzymał również nagrodę dla najlepszego rozgrywającego. To najmłodszy z trzech utalentowanych siatkarsko braci. Wśród siatkarzy wyróżnionych nagrodami indywidualnymi znalazło się jeszcze dwóch innych reprezentantów Włoch – środkowy Lorenzo Ciampi oraz atakujący Gianluca Cremoni. Zwycięską drużynę prowadziła Monica Cresta.

Polacy rozpoczęli turniej od porażki 1:3 z Hiszpanią. Kolejne mecze w grupie II przyniosły zwycięstwa nad Holandią 3:0, Finlandią 3:1, Serbią 3:0, Czechami 3:0 oraz Francją 3:0. Przegrany 0:3 mecz z Włochami sprawił, że nie zdołali awansować do półfinału. Podopieczni trenera Artura Łozy zajęli ostatecznie piąte miejsce.