Francja pokonana! Pierwsze zwycięstwo polskich siatkarzy w Memoriale Wagnera

Polscy siatkarze wygrali z Francją w Memoriale Wagnera.

Polska wygrała z Francją 3:1 w swym drugim meczu na XX Memoriale Huberta Jerzego Wagnera w Tauron Arenie Kraków. Polacy, którzy na inaugurację ulegli 0:3 Słowenii, odnieśli pierwsze zwycięstwo w turnieju. Na zakończenie zmierzą się w niedzielę z Włochami. W starciu z mistrzami olimpijskimi gospodarze na własne życzenie przegrali pierwszą partię, ale w kolejnych zdecydowanie pokonali przeciwników.

Spotkanie lepiej rozpoczęli Polacy, a Wilfredo Leon błyszczał zarówno w ataku, jak i w polu serwisowym (6:2). Francuzi cały czas gonili wynik, ale polscy siatkarze odskakiwali im na kilka oczek (14:10 – po kolejnym asie Leona, 19:14). Gospodarze mieli piłkę setową przy stanie 24:21, rywale zdołali jednak doprowadzić do gry na przewagi. Bohaterem tego fragmentu seta był Yacine Louati, który najpierw zaserwował asa, a po chwili skutecznie zaatakował. Końcówkę wygrali Trójkolorowi, a seta zamknął punktową zagrywką Kevin Tillie (27:29).

Podrażnieni Polacy efektownie zaczęli kolejną partię i błyskawicznie uzyskali wyraźną przewagę przy zagrywkach Mateusza Poręby (6:1). Francuzi zaprezentowali się zdecydowanie słabiej, niż w poprzednim secie i właściwie nie przeszkadzali gospodarzom w powiększaniu przewagi (12:7, 19:11). W ostatniej akcji tej części meczu błąd popełnili francuscy siatkarze (25:16).

Biało-czerwoni kontynuowali dobrą grę od początku trzeciej odsłony. Długo mieli wyraźną przewagę (9:4, 15:9). Przeciwnicy zerwali się do walki. Zmniejszyli straty do trzech oczek (18:15), a gdy Quentin Jouffroy popisał się asem, różnica stopniała do dwóch punktów (22:20). Kluczowe akcje wygrali jednak polscy siatkarze, a w ostatniej akcji seta Louati pomylił się w ataku (25:21).

W czwartej partii, po wyrównanym początku (8:8), inicjatywę przejęli Polacy (13:10, 18:13). Siatkarze reprezentacji Francji jeszcze próbowali odrobić straty, wygrali trzy akcje z rzędu (19:17), ale końcówka znów potoczyła się po myśli gospodarzy. Leon wywalczył piłkę meczową efektownym atakiem (24:19), a przestrzelona zagrywka rywali dała Polakom brakujący punkt (25:20).

Skrót meczu Polska - Francja:

Najwięcej punktów: Wilfredo Leon (18), Kamil Semeniuk (10) – Polska; Jean Patry (18), Yacine Louati (18) – Francja.

Dla reprezentacji Polski, która przegrała ze Słowenią 0:3, było to pierwsze zwycięstwo w turnieju. Francuzi w piątek ulegli 0:3 z Włochami i mają na koncie dwie porażki. W tabeli prowadzi Słowenia, która w sobotę odniosła drugie zwycięstwo, pokonując 3:2 Italię.

Polska – Francja 3:1 (27:29, 25:16, 25:21, 25:20)

Polska: Kamil Semeniuk, Mateusz Poręba, Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Marcin Janusz, Norbert Huber – Jakub Popiwczak (libero) oraz Bartosz Bednorz, Jakub Kochanowski, Bartłomiej Bołądź, Grzegorz Łomacz, Aleksander Śliwka, Karol Kłos. Trener: Nikola Grbić.
Francja: Antoine Brizard, Kevin Tillie, Barthélémy Chinenyeze, Jean Patry, Yacine Louati, Nicolas Le Goff – Jenia Grebennikov (libero) oraz Benjamin Toniutti, Timothee Carle, Quentin Jouffroy. Trener: Andrea Giani.