ME siatkarek 2023: Wyniki i skróty meczów 1/8 finału

Siatkarki reprezentacji Włoch wygrały z Hiszpanią w meczu 1/8 finału CEV EuroVolley 2023.

Rozpoczęła się faza play-off mistrzostw Europy siatkarek. We Florencji i Brukseli są rozgrywane mecze tej części turnieju. Sprawdź wyniki meczów 1/8 finału ME siatkarek 2023.

Jako pierwsze w ćwierćfinale zameldowały się siatkarki reprezentacji Francji. W meczu 1/8 finału we Florencji pokonały Rumunię 3:1. Francuzki były skuteczniejsze od rywalek w ofensywie, lepiej punktowały blokiem i zagrywką (13–7). Rumunki zdołały wygrać trzecią partię tego starcia, ale triumfatorki tegorocznego Challenger Cup zamknęły rywalizację w czterech setach. Najlepiej punktującą zawodniczką meczu została Elizabet Inneh-Varga, nowa siatkarka Grupa Azoty Chemika Police, która wywalczyła 21 oczek dla Rumunii; dla ekipy zwyciężczyń 18 punktów zdobyła Lucille Gicquel.

W meczu Włochy – Hiszpania zdecydowanymi faworytkami były siatkarki Italii. Drużyna z Półwyspu Iberyjskiego postawiła się jednak gospodyniom. W pierwszym secie Włoszki przegrywały nawet 16:20, ale końcówkę rozstrzygnęły na swoją korzyść; seta zakończyła asem Ekaterina Antropova (25:23). W drugiej odsłonie siatkarki Italii uzyskały wyraźną przewagę (16:11), ale ambitne Hiszpanki odrobiły straty (18:18). Końcówka znów jednak przebiegła po myśli faworytek (25:22). Trzecia odsłona toczyła się już pod dyktando Włoszek, które wygrały 25:19.

Skrót meczu Włochy - Hiszpania:

Polskie siatkarki wygrały w Brukseli z reprezentacją Niemiec 3:0. W ćwierćfinale zmierzą się z Turcją, która po zaciętym meczu pokonała 3:1 Belgię.

Większych emocji nie dostarczyło spotkanie Holandii ze Szwajcarią. Pomarańczowe, które we wcześniejszych spotkaniach straciły tylko jednego seta, podtrzymały zwycięską passę. Pewnie ograły we Florencji Szwajcarię 3:0.

Zdecydowanie dłuższa była konfrontacja Bułgarii ze Słowacją. Dwa pierwsze sety pewnie wygrała Słowacja (16:25, 17:25), dwa kolejne zdecydowanie na korzyść Bułgarii (25:19, 25:20). To oznaczało pierwszy tie-break w fazie play-off mistrzostw Europy siatkarek 2023. Decydującego seta kapitalnie rozpoczęła Bułgaria (5:0), która przy zmianie stron nadal miała pięć oczek zaliczki (8:3). Utrzymały przewagę do końca, a w ostatniej akcji meczu Petja Barakowa zaatakowała z przechodzącej piłki (15:9).

Żadnych problemów z odniesieniem zwycięstwa nie miały również aktualne wicemistrzynie Europy i mistrzynie świata, Serbki. Triumfatorki "polskiej" grupy A, przez którą przeszły jak burza z kompletem zwycięstw, rozbiły Szwecję, czwarty zespół grupy C, 3:0 (25:17, 25:13, 25:16). W serbskiej ekipie najlepiej punktowała - tradycyjnie - Tijana Bosković, która zdobyła 24 "oczka".

Stawkę ćwierćfinalistek mistrzostw Europy uzupełniły Czeszki, które pokonały 3:2 reprezentację Ukrainy. Zwycięstwo nie przyszło jednak naszym południowym sąsiadkom łatwo. Czeszki prowadziły już 2:0 w setach, ale w trzeciej odsłonie pozwoliły złapać rywalkom wiatr w żagle. Ukrainki wygrały tę partię do 20, by w czwartym secie zanotować dziesięciopunktową (!) serię i zdemolować przeciwniczki 25:10! W tie-breaku lepsze były jednak Czeszki, które podniosły się z kolan i mimo że przegrywały w decydującej odsłonie 1:3, przechyliły szalę zwycięstwa na swoją korzyść, wygrywając 15:12 i cały mecz 3:2.