Polskie siatkarki w ćwierćfinale mistrzostw Europy! Niemki pokonane w trzech setach

Polskie siatkarki awansowały do ćwierćfinału mistrzostw Europy po zwycięstwie nad reprezentacją Niemiec 3:0.

Polska wygrała z Niemcami 3:0 w rozegranym w Brukseli meczu 1/8 finału mistrzostw Europy siatkarek. Podopieczne trenera Stefano Lavariniego awansowały do ćwierćfinału, w którym zmierzą się z reprezentacją Turcji.

Bohaterką pierwszych akcji była Joanna Wołosz, która najpierw popisała się skutecznym atakiem, a później zaskoczyła rywalki zagrywką (3:0). Polki utrzymywały przewagę w kolejnych akcjach (8:4, 13:9), ale fragment dobrej gry Niemek w środkowej części seta pozwolił im odrobić straty. Po ataku Liny Alsmeier z przechodzącej piłki było 13:13. Wyrównana walka trwała do końca, ale decydujące akcje padły łupem Polek. Magdalena Stysiak najpierw popisała się skutecznym atakiem, a po chwili asem serwisowym (25:22).

Niemki udanie otworzyły drugą partię (2:6), ale polskie siatkarki błyskawicznie odrobiły straty – po asie serwisowym Martyny Łukasik było 7:7. W środkowej części seta Polki przejęły inicjatywę, wygrały siedem kolejnych akcji przy zagrywkach Moniki Fedusio i było 18:10. Niemki próbowały jeszcze nawiązać walkę, zmniejszyły różnicę do trzech oczek (21:18), ale biało-czerwone dowiozły przewagę. Fedusio kiwką za blok ustaliła wynik na 25:20.

W trzeciej odsłonie, po dobrym otwarciu Polek (7:4), gra się wyrównała (8:8). Fragment dobrej gry Niemek pozwolił im odskoczyć na trzy oczka (11:14), ale polskie siatkarki błyskawicznie zniwelowały różnicę. Przy stanie 18:17 fatalnej kontuzji doznała Annegret Hölzig; siatkarka, która zastąpiła w tym turnieju kontuzjowaną w pierwszym meczu Hannę Orthmann, została zwieziona z boiska na noszach. Losy seta rozstrzygnęły się w końcówce. Po ataku Stysiak Polki miały piłkę meczową (24:23). Chwilę później odpowiedziała Camilla Weitzel i rozpoczęła się gra na przewagi. W niej atak Stysiak i punktowy blok Magdaleny Jurczyk rozstrzygnęły rywalizację na korzyść reprezentacji Polski (26:24).

Najwięcej punktów: Magdalena Stysiak (22), Agnieszka Korneluk (11), Martyna Łukasik (11) – Polska; Lena Stigrot (11), Lina Alsmeier (10), Camilla Weitzel (10) – Niemcy. Polki były skuteczniejsze w ataku, lepiej punktowały zagrywką (4–2) i blokiem (13–8).

Polki awansowały do ćwierćfinału, w którym zagrają w środę z reprezentacją Turcji. Siatkarki tej drużyny wyeliminowały w 1/8 finału Belgię, wygrywając 3:1.

Polska – Niemcy 3:0 (25:22, 25:20, 26:24)

Polska: Magdalena Jurczyk, Joanna Wołosz, Olivia Różański, Agnieszka Korneluk, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik – Maria Stenzel (libero) oraz Monika Fedusio, Aleksandra Szczygłowska, Katarzyna Wenerska. Trener: Stefano Lavarini.
Niemcy: Pia Kästner, Lena Stigrot, Camilla Weitzel, Monique Strubbe, Lina Alsmeier, Marie Schölzel – Anna Pogany (libero) oraz Annie Cesar, Laura Emonts, Annegret Hölzig, Antonia Stautz. Trener: Vital Heynen.