Problemy faworytek! Polskie siatkarki poznały potencjalnego rywala w ćwierćfinale ME

Siatkarki reprezentacji Turcji pokonały w Brukseli Belgię 3:1.

Turcja wygrała z Belgią 3:1 w rozegranym w Brukseli meczu 1/8 finału mistrzostw Europy siatkarek 2023. Turczynki były zdecydowanymi faworytkami tej konfrontacji, ale rywalki sprawiły im sporo kłopotów. W ćwierćfinale Turcja zmierzy się ze zwycięzcą spotkania Polska – Niemcy.

Reprezentacja Belgii przystąpiła do tego meczu bez Britt Herbots. Kontuzja największej gwiazdy znacznie ograniczyła szanse tej drużyny na nawiązanie walki z faworyzowaną Turcją. Sytuacji gospodyń nie poprawił fakt, że inicjatywę na trybunach hali Palais 12 w Brukseli przejęli tureccy kibice, żywiołowo reagujący na każde udane zagranie Melissy Vargas, Ebrar Karakurt i ich koleżanek.

W premierowej partii Turczynki już na początku uzyskały przewagę (6:3), którą utrzymywały do końca seta. Belgijki grały ambitnie, do końca walczyły o odrobienie strat, dobrze prezentowały się w polu zagrywki, ale siła ofensywna była po stronie przeciwniczek, które wygrały 25:22.

Początek drugiej odsłony to dobra postawa reprezentacji Belgii, która nadal bardzo dobrze prezentowała się w polu zagrywki (2:4). Wydawało się, że Turczynki szybko opanują sytuację, tymczasem w środkowej części seta niespodziewanie rosła przewaga belgijskich siatkarek (7:11, 9:15). Siatkarki reprezentacji Turcji stanęły w miejscu i nie były w stanie odrobić strat. Punktowy blok ustalił wynik na 16:25.

Podrażnione tureckie siatkarki dyktowały warunki od początku kolejnego seta. W środkowej części różnica punktowa była już wyraźna. Po dwóch asach serwisowych Karakurt Turcja prowadziła już 13:6. Tym razem ambitna postawa Belgijek nie wystarczyła, bo w dalszej części seta faworytki utrzymywały wyraźną przewagę i pewnie wygrały 25:15.

W czwartej partii Belgijki znów nawiązały walkę. Po dwóch punktowych blokach odskoczyły rywalkom na trzy oczka (8:11), później było 15:18, ale poszła punktowa seria i Turcja uzyskała prowadzenie 20:18. Zacięta walka trwała do końca. Po ataku Karakurt piłkę meczową miała Turcja, ale przestrzelona zagrywka w kolejnej akcji rozpoczęła niezwykle zaciętą i emocjonującą grę na przewagi. Obie ekipy miały w niej szansę na przechylenie szali zwycięstwa na swoją stronę, ale ostatecznie to bardziej doświadczone siatkarki reprezentacji Turcji były górą. W ostatniej akcji Belgijki popełniły błąd w ataku (32:30).

Skrót meczu Turcja - Belgia:

Najwięcej punktów: Melissa Vargas (27), Ebrar Karakurt (20), Hande Baladin (14) – Turcja; Pauline Martin (18), Marlies Janssens (16), Silke Van Avermaet (11), Manon Stragier (10) – Belgia. Turczynki były skuteczniejsze w ataku, Belgijki lepiej punktowały blokiem (13–18).

Turcja – Belgia 3:1 (25:22, 16:25, 25:15, 32:30)

Turcja: Zehra Gunes, Melissa Vargas, Ilkin Aydin, Eda Erdem Dündar, Cansu Özbay, Ebrar Karakurt – Gizem Orge (libero) oraz Simge Aköz (libero), Ayca Aykac, Hande Baladin, Elif Sahin, Derya Cebecioglu. Trener: Daniele Santarelli.
Belgia: Celine Van Gestel, Marlies Janssens, Manon Stragier, Pauline Martin, Silke Van Avermaet, Jutta Van de Vyver – Britt Rampelberg (libero) oraz Elise Van Sas, Nel Demeyer, Charlotte Krenicky, Nathalie Lemmens. Trener: Kris Vansnick.