Do półfinału bez straty seta! Polskie siatkarki poznały potencjalnego rywala

Siatkarki reprezentacji Włoch wygrały w ćwierćfinale CEV EuroVolley 2023 z Francją.

Włochy wygrały z Francją 3:0 w ćwierćfinale mistrzostw Europy siatkarek 2023. Reprezentacja Italii wciąż nie straciła w tym turnieju seta! W półfinale zmierzy się ze zwycięzcą zaplanowanego na środę spotkania Polska – Turcja.

Pierwszy set starcia Włoszek z Francuzkami nie miał wielkiej historii. Gospodynie efektownie rozpoczęły (8:1) i na przestrzeni tej partii utrzymywały wyraźną przewagę (17:7, 21:8). Miały wyraźną przewagę w ataku, lepiej punktowały blokiem i pewnie zmierzały po zwycięstwo, które przypieczętowała przestrzelona zagrywka przeciwniczek (25:14).

Druga odsłona była zdecydowanie bardziej wyrównana. W środkowej części przewagę miały siatkarki reprezentacji Francji (9:11, 15:18). Włoszki odrobiły straty i seta zwieńczyła emocjonująca końcówka. Gospodynie pierwsze miały piłkę setową (24:23), ale skuteczny atak Halimatou Bah rozpoczął grę na przewagi. Zaciętą walkę na korzyść ekipy Italii rozstrzygnął punktowy blok (29:27).

W trzeciej partii od początku dominowały Włoszki (7:2). Pokazały moc w ofensywie i utrzymywały wyraźną przewagę. Gdy Elena Pietrini skutecznie uderzyła z przechodzącej piłki, różnica wynosiła już dziesięć oczek (19:9). Błąd reprezentantki Francji w ataku dał ekipie Italii ostatni punkt (25:13).

Skrót meczu Włochy - Francja:

Najwięcej punktów: Ekaterina Antropova (14), Elena Pietrini (13), Miriam Sylla (10) – Włochy; Lucille Gicquel (12) – Francja. Włoszki były skuteczniejsze w ataku (45%–28%), dominowały w bloku (15–5), lepiej punktowały też zagrywką (5–4).

Rumunia 3:0, Szwajcaria 3:0, Bułgaria 3:0, Bośnia i Hercegowina 3:0, Chorwacja 3:0, Hiszpania 3:0, a teraz Francja 3:0 – Włoszki kontynuują serię zwycięstw bez straty seta w ME 2023. Konfrontacja z reprezentacją Francji była ostatnią na tym turnieju rozegraną w Italii. Decydujące mecze turnieju odbędą się w Brukseli, a reprezentacja Włoch zagra w półfinale ze zwycięzcą meczu Polska – Turcja, który odbędzie się w środę.

Włochy – Francja 3:0 (25:14, 29:27, 25:13)

Włochy: Alessia Orro, Elena Pietrini, Anna Danesi, Ekaterina Antropova, Miriam Sylla, Marina Lubian – Eleonora Fersino (libero) oraz Francesca Bosio, Paola Egonu, Federica Squarcini. Trener: Davide Mazzanti.
Francja: Helena Cazaute, Christina Bauer, Lucille Gicquel, Amélie Rotar, Amandha Sylves, Nina Stojiljković – Amandine Giardino (libero) oraz Halimatou Bah, Eva Elouga, Juliette Gelin, Léandra Olinga-Andela, Emilie Respaut, Guewe Diouf. Trener: Emile Rousseaux.