Efektowne zwycięstwo! Polscy siatkarze udanie rozpoczęli mistrzostwa Europy

Polscy siatkarze wygrali w Skopje z Czechami 3:0 w pierwszym meczu EuroVolley 2023.

Polscy siatkarze wygrali z reprezentacją Czech 3:0 w swym pierwszym meczu w mistrzostwach Europy 2023. W innym czwartkowym spotkaniu grupy C rozegranym w Skopje Holandia pokonała Czarnogórę 3:0. Kolejnym przeciwnikiem podopiecznych trenera Nikoli Grbica będzie w piątek Holandia.

Polacy udanie rozpoczęli to spotkanie (4:1, 7:3 – po asie Jakuba Kochanowskiego), a w środkowej części seta jeszcze powiększyli przewagę (18:12). W końcówce dwie punktowe zagrywki dołożył Norbert Huber (21:14). Polacy mieli też wyraźną przewagę w bloku. W ostatniej akcji seta efektownym atakiem ze środka popisał się Kochanowski (25:17).

Set numer dwa to mocne otwarcie Polaków (6:0, 10:2). W środkowej części seta utrzymywali wyraźną przewagę (16:7), a po asie Kamila Semeniuka prowadzili 21:12. Końcówka przyniosła jednak momenty dekoncentracji i słabszej gry polskiej drużyny. Czesi zmniejszyli straty, zagrywką zaskoczył rywali Lukas Vasina (23:19), ale Polacy spokojnie dowieźli przewagę do końca. Semeniuk ustalił wynik tej części meczu na 25:20.

Trzecia odsłona to tradycyjnie dobre otwarcie Polaków (5:1). Czesi nie rezygnowali, złapali kontakt (8:7), ale biało-czerwoni odpowiedzieli serią pięciu wygranych akcji przy zagrywkach Aleksandra Śliwki (13:7). W dalszej jego części seta rywale nie byli już w stanie odrobić strat, a siatkarze reprezentacji Polski spokojnie zmierzali po zwycięstwo. Kochanowski skutecznym atakiem wywalczył piłkę meczową, a po chwili kolejnym uderzeniem ze środka zakończył rywalizację (25:20).

Skrót meczu Polska - Czechy:

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (14), Kamil Semeniuk (14), Norbert Huber (11), Jakub Kochanowski (10) – Polska; Lukas Vasina (14), Jan Hadrava (10) – Czechy. Polacy byli skuteczniejsi w ataku (51%–40%), lepiej punktowali zagrywką (5–2) oraz blokiem (14–6) i popełnili mniej błędów własnych.

W dotychczasowych meczach grupy C Macedonia Północna pokonała Danię 3:1, Holandia ograła Czarnogórę 3:0, a Polska wygrała w trzech setach z Czechami. W piątek zostaną rozegrane mecze Dania – Czechy oraz Polska – Holandia.

Polska – Czechy 3:0 (25:17, 25:20, 25:20)

Polska: Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Norbert Huber, Marcin Janusz – Paweł Zatorski (libero) oraz Grzegorz Łomacz, Bartosz Kurek. Trener: Nikola Grbić.
Czechy: Lukas Vasina, Adam Zajicek, Jan Hadrava, Donovan Dzavoronok, Josef Polak, Jakub Janouch – Milan Monik (libero) oraz Jiri Srb, Marek Sotola, Jan Galabov, Martin Licek, Petr Spulak. Trener: Jiri Novak.