Najtrudniejszy rywal w grupie pokonany! Drugie zwycięstwo polskich siatkarzy w ME

Polscy siatkarze wygrali z Holandią 3:1.

Polscy siatkarze pokonali Holandię 3:1 w swym drugim meczu grupy C mistrzostw Europy siatkarzy rozegranym w Skopje. Pomarańczowi wygrali pierwszą partię, ale w kolejnych podopieczni trenera Nikoli Grbicia dominowali na boisku i odnieśli drugie zwycięstwo w turnieju.

Holendrzy lepiej rozpoczęli mecz (0:2 – po asie Fabiana Plaka, 3:5). Polscy siatkarze szybko odrobili straty (6:6) i przez pewien czas obie ekipy toczyły wyrównaną walkę. W środkowej części seta znów odskoczyli Pomarańczowi (14:17). Polacy gonili wynik i wyrównali po ataku Wilfredo Leona (22:22). Set rozstrzygnął się w dwóch ostatnich akcjach, w które skończył skutecznymi atakami Nimir Abdel-Aziz (23:25).

Podrażnieni Polacy uzyskali przewagę od początku drugiej partii. Za Tomasza Fornala na boisku pojawił się Kamil Semeniuk. Biało-czerwoni zaczęli punktować zagrywką – Łukasz Kaczmarek (3:1) i Jakub Kochanowski (7:3) popisali się asami. Po udanym otwarciu, grali pewnie, skutecznie i powiększali przewagę (12:7, 15:9). Po asie serwisowym Marcina Janusza różnica przekroczyła dziesięć oczek (21:11). Zwycięstwo 25:13 przypieczętował skutecznym atakiem Leon.

Początek trzeciego seta był wyrównany (6:6), ale później przewagę zaczęli budować Polacy. Semeniuk zaskoczył rywali skrótem (10:8), serię dobrych zagrywek zaprezentował Kaczmarek, a efektownym blokiem na Abdel-Azizie popisał się Leon (16:10). W końcówce punktową zagrywkę dołożył Kochanowski (20:12), a polscy siatkarze mieli w końcówce komfortową sytuację. Wynik seta na 25:19 ustalił przestrzelony serwis Holendrów.

Na początku czwartej partii w polu zagrywki błysnął Abdel-Aziz (1:4), ale Polacy szybko odzyskali inicjatywę (9:6). Pomarańczowi złapali kontakt (13:12), ale Polska znów odskoczyła po asie Leona (16:13). Holendrzy nie rezygnowali, ale w końcówce drużyna trenera Nikoli Grbicia utrzymała przewagę, pewnie zmierzając po zwycięstwo za trzy punkty. Leon wywalczył piłkę meczową (24:21), a dwie akcje później błąd serwisowy rywali dał Polakom brakujący punkt (25:22).

Skrót meczu Polska - Holandia:

Najwięcej punktów: Wilfredo Leon (20), Łukasz Kaczmarek (17), Norbert Huber (12), Jakub Kochanowski (12) – Polska; Nimir Abdel-Aziz (18) – Holandia. W bloku dominacja Polaków (13–3), którzy byli też skuteczniejsi w ataku i lepiej punktowali zagrywką (8–5).

Polacy odnieśli drugie zwycięstwo w mistrzostwach Europy 2023. W czwartek wygrali na inaugurację z Czechami 3:0. W kolejnym spotkaniu zmierzą się w niedzielę z Macedonią Północną. W innym piątkowym meczu grupy C Czesi pokonali Duńczyków 3:1.

Polska – Holandia 3:1 (23:25, 25:13, 25:19, 25:22)

Polska: Łukasz Kaczmarek, Tomasz Fornal, Wilfredo Leon, Jakub Kochanowski, Norbert Huber, Marcin Janusz – Paweł Zatorski (libero) oraz Kamil Semeniuk, Bartosz Kurek, Aleksander Śliwka. Trener: Nikola Grbić.
Holandia: Wessel Keemink, Gijs Jorna, Fabian Plak, Bennie Tuinstra, Nimir Abdel-Aziz, Michael Parkinson – Robbert Andringa (libero) oraz Wouter ter Maat, Maarten Van Garderen, Thijs Ter Horst, Twan Wiltenburg, Silvester Meijs. Trener: Roberto Piazza.