Znamy pierwszego ćwierćfinalistę ME siatkarzy! Decydował tie-break

W spotkaniu otwierającym zmagania w 1/8 finału mistrzostw Europy siatkarzy 2023 w Warnie Chorwacja przegrała z Rumunią 2:3. Dwa pierwsze sety wygrali siatkarze z Rumunii, w dwóch kolejnych górą byli Chorwaci. Decydował tie-break, w którym zwyciężyli podopieczni trenera Sergiu Stancu. W ćwierćfinale Rumuni zmierzą się z lepszym z pary Francja – Bułgaria.

Spotkanie lepiej rozpoczęli dobrze dysponowani w ataku i w polu serwisowym Rumuni (1:5, 4:11). Dominowali oni na przestrzeni seta i w pewnym momencie różnica wynosiła już dziesięć oczek (9:19). W końcówce Chorwaci wygrali serię akcji, na odrobienie strat było już jednak za późno. Adrian Aciobanitei zamknął seta atakiem blok-aut.

W drugiej odsłonie, po wyrównanym początku (8:8), poszła punktowa seria reprezentacji Rumunii (8:16). Okazała się ona kluczowa dla losów tej części meczu, bo Chorwaci nie byli już w stanie odrobić strat. Co prawda rumuńscy siatkarze znów zagotowali się przy piłce meczowej, przegrywając trzy kolejne akcje, ale Bela Bartha mocnym atakiem ustalił wynik na 20:25.

Role odwróciły się w trzeciej partii. Inicjatywę przejęli Chorwaci, którzy od początku nadawali ton wydarzeniom na parkiecie (4:1). W środkowej części seta poszła seria przy zagrywkach Petara Dirlicia (17:9), gra Rumunów wyraźnie siadła i chorwaccy siatkarze pewnie wygrali 25:17.

Czwarta odsłona była zdecydowanie bardziej wyrównana od poprzednich. Na początku prowadzili Rumuni (6:8), później poszła seria Chorwatów (10:8), a rumuńscy siatkarze odrobili straty (15:15). W końcówce było 22:19 dla Chorwacji, ale serię punktów zdobyła Rumunia (22:23). Marian Bala wywalczył piłkę meczową dla Rumunii. Rywale doprowadzili jednak do gry na przewagi i wygrali tę wojnę nerwów kończąc seta punktowym blokiem (28:26).

Pierwszego ćwierćfinalistę ME siatkarzy 2023 miał więc wyłonić tie-break. Jego początek przebiegał po myśli Rumunów (1:4, 2:6). Rywale gonili, ale gdy Alexandru Rata przedarł się przez blok, Rumunia miała dwa oczka zaliczki przy zmianie stron (6:8). Rumuńscy siatkarze dowieźli tę przewagę do końca. Ważną akcję skończył Aciobanitei (10:13), a dwa błędy Chorwatów w polu zagrywki dały im brakujące punkty (12:15).

Skrót meczu Chorwacja - Rumunia:

Najwięcej punktów: Petar Dirlic (29), Marko Sedlacek (14) – Chorwacja; Alexandru Rata (30), Adrian Aciobanitei (16), Robert Calin (13), Bela Bartha (10), Marian Bala (10) – Rumunia.

Chorwacja – Rumunia 2:3 (17:25, 20:25, 25:17, 28:26, 12:15)

Chorwacja: Tino Hanzic, Ivan Mihalj, Petar Dirlic, Marko Sedlacek, Kruno Nikacevic, Bernard Bakonji – Ivan Zeljković (libero) oraz Tsimafei Zhukouski, Filip Sestan. Trener: Cedric Enard
Rumunia: Adrian Aciobanitei, Bela Bartha, Alexandru Rata, Marian Bala, Robert Calin, Claudiu Dumitru – Sergio Diaconescu (libero) oraz Mircea Peta, Karol Kosinski (libero), Andrei Butnaru, Filip Constantin. Trener: Sergiu Stancu.