Drużyna Michała Winiarskiego wyeliminowana! Gwiazdor wrócił na boisko i rozstrzygnął mecz

Drużyna Michała Winiarskiego wyeliminowana z mistrzostw Europy. Nimir Abdel-Aziz bohaterem tie-breaka.

Holandia wygrała z Niemcami 3:2 w meczu 1/8 finału mistrzostw Europy siatkarzy rozegranym w Bari. Pomarańczowi wygrali dwa pierwsze sety, w dwóch kolejnych górą byli Niemcy. W tie-breaku wrócił z ławki Nimir Abdel-Aziz i kapitalną dyspozycją w końcówce rozstrzygnął losy rywalizacji. W ćwierćfinale Holendrzy zagrają z reprezentacją Włoch, która pewnie pokonała Macedonię Północną 3:0.

Spotkanie lepiej rozpoczęli siatkarze z Holandii (8:5), którzy grając skuteczniej od rywali powiększali przewagę (18:10). Niemcy nie rezygnowali, wykorzystali słabszy fragment przeciwników i zmniejszyli straty (19:16). Końcówka należała jednak do Pomarańczowych. Ich lider Nimir Abdel-Aziz najpierw popisał się asem serwisowym (24:19), a następnie skutecznym atakiem (25:20).

Na początku drugiej odsłony Holendrzy wygrali pięć akcji z rzędu (7:4). Wypracowali przewagę, którą długo utrzymywali. Gdy Abdel-Aziz posłał punktową zagrywkę, było 20:15. Niemieccy siatkarze nie rezygnowali, szybko złapali kontakt (20:19), a następnie odrobili straty po punktowym bloku (21:21). Abdel-Aziz powędrował na ławkę, ale Pomarańczowi wygrali kluczowe akcje. Bennie Tuinstra wywalczył piłkę setową (24:22). Skuteczny Georg Grozer odpowiedział w kolejnej akcji, ale po chwili przestrzelił zagrywkę (25:23).

Niemcy poukładali swoją grę i w kolejnej partii to oni mieli przewagę (7:9, 10:13). Zaciął się Abdel-Aziz, który znów został zdjęty z boiska. Dobrze prezentował się natomiast atakujący niemieckiej ekipy Grozer. W końcówce Niemcy utrzymali przewagę, a wynik na 22:25 ustalił serwis Pomarańczowych w siatkę.

Set numer cztery miał podobny scenariusz. Niemcy złapali właściwy rytm i znów uzyskali przewagę (5:8), którą utrzymywali na przestrzeni tej odsłony. Byli skuteczniejsi w ataku i popełniali mniej błędów. Nadal ważne akcje kończył Grozer, a w ekipie Pomarańczowych brakowało Abdel-Aziza, który całego seta spędził na ławce. Skuteczny atak Antona Brehme przypieczętował wygraną Niemiec (18:25).

Szóstego ćwierćfinalistę EuroVolley 2023 miał więc wyłonić tie-break. Abdel-Aziz od początku pojawił się na placu i popisał się serią dobrych zagrywek (5:2). Niemcy odrobili straty po asie Rubena Schotta (7:7). Końcówka seta to popis Abdel-Aziza. Holenderski atakujący od wyniku 10:10 skończył cztery akcje, w tym tę ostatnią, która przesądziła o wygranej jego drużyny 15:12.

Skrót meczu Holandia - Niemcy:

Najwięcej punktów: Nimir Abdel-Aziz (18), Bennie Tuinstra (16), Michael Parkinson (10), Gijs Jorna (10) – Holandia; Georg Grozer (22), Denis Kaliberda (15), Anton Brehme (12) – Niemcy.

Holandia – Niemcy 3:2 (25:20, 25:23, 22:25, 18:25, 15:12)

Holandia: Fabian Plak, Nimir Abdel-Aziz, Gijs Jorna, Michaël Parkinson, Wessel Keemink, Bennie Tuinstra – Robbert Andringa (libero) oraz Twan Wiltenburg, Thijs Ter Horst, Marteen Van Garderen, Sil Meijs, Wouter Ter Maat. Trener: Roberto Piazza.
Niemcy: Florian Krage, Johannes Tille, Moritz Reichert, Anton Brehme, Georg Grozer, Moritz Karlitzek – Julian Zenger (libero) oraz Tobias Krick, Ruben Schott, Denis Kaliberda, Erik Röhrs. Trener: Michał Winiarski.