Postraszyli faworytów! Zacięte starcie wyłoniło ostatniego półfinalistę ME siatkarzy

W ostatnim ćwierćfinale mistrzostw Europy siatkarzy 2023 Włochy wygrały z Holandią 3:2. Pomarańczowi z Nimirem Abdel-Azizem na czele postawili się faworytom i doprowadzili do tie-breaka. Po zaciętej walce gospodarze wygrali go 15:12. W półfinale siatkarze Italii zmierzą się w Rzymie z reprezentacją Francji.

Spotkanie lepiej rozpoczęli siatkarze z Holandii. Już w jednej z pierwszych akcji Nimir Abdel-Aziz zapunktował zagrywką (1:3). Później było 3:6, ale po rozegraniu kilku kolejnych akcji mogło się wydawać, że Włosi opanowali sytuację (7:7). Przy stanie 14:12 miała miejsce niezwykle ważna dla losów seta sytuacja. Kontuzji doznał Roberto Russo, co mocno wybiło jego kolegów z rytmu. Wykorzystali to Pomarańczowi, którzy uzyskali przewagę (16:20). Dobrze prezentowali się w polu serwisowym, kolejnego asa posłał Abdel-Aziz (17:22), który zamknął seta skutecznym atakiem (19:25).

W drugiej odsłonie od początku przewagę uzyskali siatkarze Italii (10:7). Tym razem zagrywka była atutem gospodarzy – asami popisali się Yuri Romano (13:9), Alessandro Michieletto (19:14), a później znów Romano (22:16). Włosi byli też skuteczniejsi w ataku, a seta zakończyli punktowym blokiem (25:17).

Set numer trzy – bez historii. Pomarańczowi jedynie na początku dotrzymywali kroku przeciwnikom. Włosi szybko narzucili swoją grę. W środkowej części seta, po serii czterech wygranych akcji prowadzili 16:8 i od tego momentu kontrolowali sytuację. Zwycięstwo 25:16 przypieczętował skutecznym atakiem Romano.

Holendrzy przebudzili się na początku czwartej odsłony (2:5, 5:8). Później oglądaliśmy show w wykonaniu Abdel-Aziza – do dwóch asów dołożył dwa ataki i było 8:14. Później gospodarze przegrywali 10:17, zaczęli jednak gonić wynik i zmniejszyli różnicę do dwóch oczek (17:19). Po punktowej zagrywce Fabiana Plaka było 17:21, ale Włosi nie rezygnowali, złapali kontakt (22:23) i końcówka przyniosła sporo emocji. Bennie Tuinstra wywalczył piłkę setową, rywale jeszcze się odgryźli, ale w kolejnej akcji popełnili błąd w ataku (23:25).

Ostatniego półfinalistę ME 2023 wyłonił więc tie-break. Pierwsze punkty, przy zagrywkach Abdel-Aziza wywalczyli Holendrzy (0:2), ale szybko do głosu doszli gospodarze. Gdy Romano zaserwował w linię dziewiątego metra, było 7:5. Włosi utrzymywali przewagę, ale przeciwnicy nie rezygnowali. Zacięte widowisko zakończyło się wygraną gospodarzy 15:12, a w ostatniej akcji Daniele Lavia uderzył po bloku rywali.

Skrót meczu Włochy - Holandia:

Najwięcej punktów: Alessandro Michieletto (22), Yuri Romanò (21), Daniele Lavia (16) – Włochy; Nimir Abdel-Aziz (31), Bennie Tuinstra (14) – Holandia.

Włochy – Holandia 3:2 (19:25, 25:17, 25:16, 23:25, 15:12)

Włochy: Alessandro Michieletto, Roberto Russo, Yuri Romanò, Daniele Lavia, Gianluca Galassi, Simone Giannelli – Fabio Balaso (libero) oraz Giovanni Sanguinetti, Leandro Mosca, Tommaso Rinaldi. Trener: Ferdinando de Giorgi.
Holandia: Bennie Tuinstra, Fabian Plak, Nimir Abdel-Aziz, Gijs Jorna, Michaël Parkinson, Wessel Keemink – Robbert Andringa (libero) oraz Marteen Van Garderen, Sil Meijs, Twan Wiltenburg, Thijs Ter Horst, Wouter Ter Maat. Trener: Roberto Piazza.