Zwycięstwo Suzuki Arki Gdynia na inaugurację ORLEN Basket Ligi

Tauron GKT Gliwice przegrał na inaugurację sezonu z Suzuki Arką Gdynia

Pierwszy mecz sezonu 2023/24 ORLEN Basket Ligi dla Suzuki Arki! Gdynianie pokonali na wyjeździe Tauron GTK Gliwice 84:73.

Rewelacyjnie to spotkanie rozpoczęła Suzuki Arka, a przede wszystkim Grzegorz Kamiński - dzięki jego ośmiu punktom przyjezdni prowadzili już 10:0! Tę niemoc gliwiczan przerwał po chwili Martins Laksa. Po późniejszej trójce tego gracza gospodarze zbliżali się na trzy punkty, a następnie nawet wychodzili na prowadzenie dzięki m. in. Tomaszowi Śniegowi. Ostatecznie po 10 minutach było 22:20.

Na początku drugiej kwarty obie ekipy miały spore problemy z konstruowaniem ataku. Swoją minimalną przewagę cały czas utrzymywała jednak drużyna trenera Pawła Turkiewicza. Mimo niezłej gry ze strony chociażby Maksymiliana Wilczka, to Martins Laksa zapewniał prowadzenie Tauron GTK. Starali się to jeszcze zmienić Pluta oraz Kamiński, ale pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 41:35.

Zaraz na początku trzeciej kwarty po rzucie Koby'ego McEwena różnica na korzyść gospodarzy wzrosła aż do 11 punktów. Po chwili i kolejnego akcji Amerykanina wynosiła ona już 18 punktów! Za odrabianie strat wzięli się przede wszystkim Grzegorz Kamiński oraz Przemysław Żołnierewicz. Dzięki temu drugiemu zbliżyli się na siedem punktów. To nie był koniec! Najpierw trójka Jakuba Szumerta, a później kontra wykończona przez Adama Hrycaniuka pozwoliła im zbliżyć się na zaledwie dwa punkty. Ostatecznie po 30 minutach było tylko 59:58.

Suzuki Arka potrzebowała kilku minut w kolejnej części meczu, aby w końcu dzięki trójce Kacpra Gordona wrócić na prowadzenie. Suzuki Arka zaczęła kontrolować wydarzenia na parkiecie, a po rzutach wolnych Pluty była już lepsza o dziewięć punktów. Teraz to Tauron GTK całkowicie zatrzymało się w ofensywie. W końcówce kluczową trójkę trafił Pluta, a gdynianie zwyciężyli ostatecznie 84:73.

Najlepszym strzelcem w zespole gości był Andrzej Pluta z 22 punktami i 5 asystami. Martins Laksa zdobył dla gospodarzy 23 punkty i 4 asysty.

Tauron GTK Gliwice - Suzuki Arka Gdynia 73:84 (22:20, 19:15, 18:23, 14:26)

Tauron GTK Gliwice: Martins Laksa 23, Koby McEwen 17, Kadre Gray 11, Tomasz Śnieg 6, Łukasz Frąckiewicz 5, Aleksander Busz 5, Terry Henderson 4, Joshua Price 2, Maciej Bender 0, Tomasz Palmowski 0

Suzuki Arka Gdynia: Andrzej Pluta 22, Grzegorz Kamiński 21, Adrian Bogucki 12, Przemysław Żołnierewicz 11, Adam Hrycaniuk 6, Jakub Szumert 5, Maksymilian Wilczek 4, Kacper Gordon 3, Kacper Marchewka 0