Siatkarski dreszczowiec w starciu z Niemkami! Polki nadal w grze o igrzyska

Martyna Czyrniańska była jedną z najlepszych zawodniczek meczu Polska - Niemcy.

Polska wygrała z reprezentacją Niemiec 3:2 w spotkaniu kwalifikacji olimpijskich siatkarek. To czwarte zwycięstwo podopiecznych trenera Stefano Lavariniego na turnieju rozgrywanym w Łodzi. O tym, czy Polki awansują na igrzyska zadecydują mecze z USA (w sobotę) i Włochami (w niedzielę).

Po porażce 2:3 z Tajlandią, mecz z reprezentacją Niemiec był niezwykle istotny dla zachowania szans na olimpijski awans. Polki słabo rozpoczęły to spotkanie (4:8), a w dalszej części seta ich gra mocno falowała. Próbowały gonić rywalki (8:10, 16:18), ale w kluczowych momentach grały nerwowo i Niemki odbudowywały przewagę. Dowiozły ją do końca, a ostatni punkt przyniósł im punktowy blok (20:25).

Druga odsłona rozpoczęła się obiecująco – po asie serwisowym Martyny Czyrniańskiej było 4:3. Później inicjatywę znów przejęły Niemki (8:12). Trener Stefano Lavarini zdecydował się na zmianę rozgrywającej. Polskie siatkarki wygrały pięć kolejnych akcji przy zagrywkach Czyrniańskiej (14:13) i gra się wyrównała. W końcówce skuteczne ataki Magdaleny Stysiak wyprowadziły Polskę na piłkę setową (24:24). Znów jednak zrobiło się nerwowo, bo przyjezdne odrobiły straty (24:24). Rywalizację na przewagi wygrała jednak Polska, a w ostatniej akcji Lina Alsmeier posłała piłkę w aut (27:25).

W trzeciej partii, po wyrównanym początku (7:7), przewagę uzyskały Polki (11:8, 15:12). Znów nie brakowało nerwowych momentów, ale gospodynie walczyły o każdą piłkę. Grały skuteczniej od rywalek i utrzymały przewagę w końcówce. Wynik seta na 25:21 ustaliła Czyrniańska, wpychając piłkę między blokiem rywalek i siatką.

Początek czwartego seta wyrównany (8:8). Później kilka punktów zaliczki wypracowały Niemki – dobre przyjęcie wpłynęło na ich skuteczną grę w ataku (9:12). Polki musiały odrabiać straty po asie Czyrniańskiej złapały kontakt (12:13), ale rywalki utrzymywały przewagę. Gdy Pia Kästner popisała się punktową zagrywką, gospodynie przegrywały 18:21. Polki jeszcze zerwały się do walki, ale po przestrzelonym serwisie przegrały 22:25.

Spotkanie rozstrzygnęło się więc w tie-breaku. Przy zmianie stron gospodynie miały minimalną zaliczkę po ataku Agnieszki Korneluk (8:7), ale mankamentem w ich grze były zepsute zagrywki (aż siedem błędów w całym secie!). Wynik krążył wokół remisu do stanu 12:12. Wówczas skutecznie zaatakowała Czyrniańska, a uderzenie rywalek w aut oznaczało piłkę meczową. Po chwili nerwowa akcja zakończona punktowym blokiem Polek zakończyła to spotkanie (15:12).

Skrót meczu Polska - Niemcy:

Najwięcej punktów: Martyna Czyrniańska (27), Magdalena Stysiak (22), Martyna Łukasik (17), Agnieszka Korneluk (11) – Polska; Camilla Weitzel (18), Lina Alsmeier (16), Marie Schölzel (14), Lena Stigrot (13), Laura Emonts (13) – Niemcy.

Po pięciu meczach Polki mają na koncie cztery zwycięstwa i jedną porażkę. W sobotę zmierzą się ze Stanami Zjednoczonymi, a w niedzielę z reprezentacją Włoch. Awans na igrzyska w Paryżu wywalczą dwie najlepsze drużyny turnieju rozgrywanego w łódzkiej Atlas Arenie.

Polska – Niemcy 3:2 (20:25, 27:25, 25:21, 22:25, 15:12)

Polska: Agnieszka Korneluk, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Joanna Wołosz, Martyna Czyrniańska, Magdalena Jurczyk – Maria Stenzel (libero) oraz Aleksandra Szczygłowska, Katarzyna Wenerska, Monika Gałkowska, Olivia Różański, Kamila Witkowska, Monika Fedusio. Trener: Stefano Lavarini.
Niemcy: Pia Kästner, Lina Alsmeier, Lena Stigrot, Camilla Weitzel, Marie Schölzel, Laura Emonts – Anna Pogany (libero) oraz Antonia Stautz, Sarah Straube, Kimberly Drewniok, Monique Strubbe. Trener: Vital Heynen.