Siatkarski hit w polskiej grupie rozstrzygnięty! Pozostała tylko jedna niepokonana drużyna

Siatkarki USA wygrały z reprezentacją Italii.

Włochy przegrały z USA 1:3 w szlagierowym starciu grupy C kwalifikacji olimpijskich siatkarek. Po tym meczu Amerykanki pozostały jedyną niepokonaną drużyną turnieju rozgrywanego w Łodzi. W sobotę zmierzą się z reprezentacją Polski.

Premierową partię dość pewnie wygrały Amerykanki. Po wyrównanym początku (8:8), przejęły inicjatywę na boisku. Lepiej przyjmowały, były skuteczniejsze w ataku i powiększały przewagę (14:10, 20:14). W ostatniej akcji tej partii siatkarki z Italii popełniły błąd przejścia linii środkowej (19:25).

W drugiej odsłonie role się odwróciły. Włoszki uzyskały przewagę po serii dobrych zagrywek Ekateriny Antropovej (9:6) i utrzymywały ją w dalszej fazie seta (15:11, 18:13). Amerykanki goniły wynik, w końcówce zmniejszyły różnicę do dwóch oczek, a po ataku Kathryn Plummer złapały kontakt. W kolejnej akcji Antropova uderzyła po bloku i zamknęła seta (25:23).

W trzecim secie, po początkowej przewadze Amerykanek, Włoszki odrobiły straty (12:12). Siatkarki ze Stanów Zjednoczonych, dzięki skutecznej grze w ofensywie, odbudowały przewagę w końcówce. Wygrały tę partię, a w ostatniej akcji skutecznie zaatakowała Jordan Thompson (21:25).

Obie ekipy toczyły wyrównaną walkę na początku czwartej odsłony (6:6, 11:11). Później przewagę wypracowały sobie siatkarki USA – po asie Plummer było 12:16. Amerykanki dobrze prezentowały się w polu serwisowym, kończyły kluczowe akcje i popełniały mniej błędów. W efekcie utrzymywały wyraźną zaliczkę (14:20). Plummer wywalczyła piłkę meczową, a po chwili Dana Rettke zakończyła spotkanie kiwką za blok rywalek (18:25).

Najwięcej punktów: Ekaterina Antropova (20), Miriam Sylla (17), Francesca Villani (11) – Włochy; Jordan Thompson (24), Kelsey Robinson (16), Kathryn Plummer (11) – USA. Amerykanki były skuteczniejsze w ataku i zyskały więcej punktów na błędach własnych rywalek (14–24); wyrównane statystyki punktowych bloków (9–9) i zagrywek (2–2).

Włochy – USA 1:3 (19:25, 25:23, 21:25, 18:25)

Włochy: Marina Lubian, Francesca Bosio, Anna Danesi, Elena Pietrini, Miriam Sylla, Ekaterina Antropova – Eleonora Fersino (libero) oraz Sylvia Nwakalor, Francesca Villani, Federica Squarcini, Giulia Gennari. Trener: Davide Mazzanti.
USA: Lauren Carlini, Jordan Thompson, Jordan Larson, Dana Rettke, Kelsey Robinson, Chiaka Ogbogu – Justine Wong-Orantes (libero) oraz Alexandra Frantti, Kathryn Plummer. Trener: Karch Kiraly.