Kapitalny mecz polskich siatkarek! Amerykanki pokonane, do Paryża jeden krok

Polskie siatkarki wygrały w Łodzi z reprezentacją USA.

Polskie siatkarki wygrały z reprezentacją Stanów Zjednoczonych 3:1 w meczu kwalifikacji olimpijskich siatkarek. Podopieczne trenera Stefano Lavariniego odniosły piąte zwycięstwo w swej szóstej grze na turnieju rozgrywanym w łódzkiej Atlas Arenie. W ostatnim spotkaniu zagrają w niedzielę z Włoszkami.

Polskie siatkarki udanie otworzyły to spotkanie, szybko uzyskały przewagę (5:1), którą przez dłuższy czas utrzymywały. W środkowej części seta prowadziły 15:10, ale Amerykanki popisały się punktową serią przy zagrywkach Dany Rettke (15:14), a później odrobiły straty. Gra się wyrównała, a losy seta rozstrzygnęła emocjonująca końcówka. Kelsey Robinson wywalczyła piłkę setową dla USA (23:24), ale w polskiej ekipie ważne akcje kończyła Monika Gałkowska. Seta rozstrzygnął skuteczny atak Olivii Różański (27:25).

Początek drugiej odsłony to gra punkt za punkt (8:8). Od stanu 11:11 inicjatywę zaczęły przejmować siatkarki Stanów Zjednoczonych. Kluczowa dla losów tej części meczu była punktowa seria przy zagrywkach Jordan Larson (13:19). Polki nie były już w stanie odrobić strat, zwłaszcza że gorzej niż w poprzednim secie prezentowały się w przyjęciu i w ataku. Przeciwniczki kontrolowały sytuację i zamknęły seta punktowym blokiem (16:25).

Set numer trzy długo nie układał się po myśli Polek. Rywalki szybko wypracowały sobie solidną zaliczkę (6:10) i utrzymywały ją w środkowej części seta (8:13). Polskie siatkarki mozolnie odrabiały straty, w końcu jednak dopięły swego – punktowy blok dał wyrównanie na 20:20. Seta rozstrzygnęły dwie akcje od stanu 23:23. Magdalena Jurczyk popisała się asem serwisowym, a Gałkowska ustaliła wynik na 25:23.

Uskrzydlone świetną końcówką Polki, udanie rozpoczęły również kolejną odsłonę (5:1). Złapały właściwy rytm i utrzymywały punktowy dystans (13:8, 16:10), a Amerykanki nie były w stanie znaleźć patentu na skuteczną grę gospodyń. To był koncertowy set polskich siatkarek, a skończyły go dwa skuteczne ataki Magdaleny Stysiak (25:16).

Skrót meczu Polska - USA:

Najwięcej punktów: Magdalena Stysiak (25), Martyna Łukasik (12), Olivia Różański (12), Agnieszka Korneluk (10) – Polska; Jordan Thompson (16), Jordan Larson (14), Kelsey Robinson (13) – USA.

Turniej kwalifikacyjny siatkarek rozgrywany w Łodzi zakończy się w niedzielę. W ostatnich meczach Amerykanki zagrają z reprezentacją Niemiec, a Polki zmierzą się z Włoszkami. Dwie najlepsze drużyny zagrają w igrzyskach olimpijskich Paryż 2024.

Polska – USA 3:1 (27:25, 16:25, 25:23, 25:16)

Polska: Agnieszka Korneluk, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Martyna Czyrniańska, Katarzyna Wenerska, Magdalena Jurczyk – Maria Stenzel (libero) oraz Olivia Różański, Joanna Wołosz, Monika Gałkowska. Trener: Stefano Lavarini.
USA: Lauren Carlini, Jordan Thompson, Jordan Larson, Dana Rettke, Kelsey Robinson, Chiaka Ogbogu – Justine Wong-Orantes (libero) oraz Alexandra Frantti, Andrea Drews, Kathryn Plummer. Trener: Karch Kiraly.