Dwa rekordy świata pobite. Imponujące wyniki w biegu na jedną milę

Diribe Welteji

Amerykanin Hobbs Kessler czasem 3.56,13 pobił rekord globu w ulicznym biegu na 1 milę podczas mistrzostw świata w Rydze. Andrzej Kowalczyk zajął 27. miejsce, a Filip Ostrowski był 31. Etiopka Diribe Welteji również ustanowiła rekord świata na 1609 m - 4.20,98.

Tuż za Kesslerem na metę przybiegli Brytyjczyk Callum Elson - 3.56,41 i Samuel Prakel z USA - 3.56,43. Kowalczyk czasem 4.12,70 pobił rekord życiowy w biegu ulicznym na 1609 m, podobnie jak Ostrowski (4.19,49), który jest mistrzem Polski na 1500 m. Zawodnik RKS Łódź specjalizuje się w krótszych biegach na stadionie. W lekkoatletycznych MŚ w Budapeszcie startował na 800 m.

Oprócz Welteji na podium biegu na 1 milę znalazły się też jej rodaczka Freweyni Hailu (4.23,06) i Kenijka Faith Kipyegon (4.24,13), która jest rekordzistką świata na 1500 m i 1 milę na stadionie. To pierwszy od półtora roku bieg, który nie zakończył się jej zwycięstwem. Najlepiej z Polek zaprezentowała się Weronika Lizakowska, która uzyskała 13. czas - 4.37,04. Aleksandra Płocińska przebiegła 1609 m w 4.46,50 i zakończyła rywalizację na 20. pozycji.

Bieg na 5 km wygrała Kenijka Beatrice Chebet, która czasem 14.35 pobiła rekord mistrzostw świata. Brązowa medalistka sierpniowych MŚ w Budapeszcie w biegu na 5000 m potwierdziła dobrą formę pod koniec sezonu. Na podium stanęła też jej rodaczka Lilian Kasait Rengeruk (14.39) i Etiopka Ejgayehu Taye (14.40). Paulina Kaczyńska poprawiła rekord życiowy na 16.00, co dało jej 20. miejsce.

Najlepsi na dystansie 5 km byli Etiopczycy: Hagos Gebrhiwet, który ustanowił rekord MŚ - 12.59 oraz Yomif Kejelcha - 13.02. Brązowy medal zdobył Kenijczyk Nicholas Kipkorir - 13.16. Marcin Biskup uzyskał najlepszy czas w karierze - 14.40 i został sklasyfikowany na 39. pozycji.

Ostatnim dystansem był półmaraton, w którym trzy czołowe miejsca zajęły Kenijki: Peres Jepchirchir (1:07.25), Margaret Kipkemboi (1:07.26) i Catherine Amanang'ole (1:07.34).

Złoty medal w półmaratonie mężczyzn wywalczył Kenijczyk Sebastian Kimaru Sawe, który czasem 59.10 pobił rekord MŚ. Po srebro i brąz również sięgnęli reprezentanci Kenii: Daniel Simiu Ebenyo (59.14) i Samwel Nyamai Mailu (59.19). Poniżej godziny zeszli również Etiopczyk Jemal Nyamai Mekonnen (59.22), Francuz Jimmy Gressier (59.46) i Thabang Mosiako z RPA (59.52).