Zacięte starcie w Bełchatowie! Siatkarze PGE GiEK Skry odwrócili losy meczu

Siatkarze Skry odnieśli pierwsze zwycięstwo w obecnym sezonie.

PGE GiEK Skra Bełchatów wygrała z KGHM Cuprum Lubin 3:2 w spotkaniu 2. kolejki PlusLigi. Dwa pierwsze sety padły łupem zespołu z Lubina, ale gospodarze zdołali odwrócić losy meczu.

Po wyrównanym początku spotkania, przewagę w pierwszym secie zaczęli budować siatkarze z Lubina (7:9). Goście wykorzystali problemy PGE GiEK Skry w przyjęciu i powiększali różnicę – po asie Pawła Pietraszko było 11:15. Później lubinianie odskoczyli na pięć oczek (13:18), ale w końcówce popełnili kilka błędów i dali rywalom nadzieję. W decydującym momencie Jake Hanes rozstrzygnął losy seta skutecznym atakiem (23:25).

Początek drugiej odsłony to walka punkt za punkt. Później siatkarze KGHM Cuprum znów zaczęli nękać rywali zagrywką – asami popisali się Hanes (10:10) i Kamil Kwasowski (11:14). Goście uzyskali przewagę, ale bełchatowianie odrobili straty po dobrych zagrywkach Wiktora Nowaka (19:19). Losy seta rozstrzygnęła rywalizacja na przewagi. Kamil Kwasowski najpierw skończył długą akcję, a po chwili zatrzymał blokiem atak rywali (25:27).

W trzeciej partii gra obu ekip falowała – najpierw przewagę wypracowali sobie siatkarze z Bełchatowa (7:4), ale po serii Hanesa w polu serwisowym trzy oczka zaliczki miała ekipa Cuprum (10:13). Gospodarze błyskawicznie odrobili straty – gdy Bartłomiej Lemański posłał asa, było 14:14. W końcówce znów w polu zagrywki błysnął Nowak i Skra uzyskała zaliczkę (22:19), która szybko jednak stopniała (22:22). Po ataku Dawida Konarskiego bełchatowianie mieli piłkę setową (24:22), ale goście znów doprowadzili do gry na przewagi. Tym razem górą byli w niej gospodarze, a w ostatniej akcji skutecznie zaatakował Bartłomiej Lipiński (29:27).

Gospodarze złapali wiatr w żagle i z impetem rozpoczęli kolejnego seta (7:0). Wyraźną przewagę utrzymywali w kolejnych akcjach (11:4, 16:9), a gra przyjezdnych wyraźnie straciła na jakości. Po punktowej zagrywce Mateusza Poręby różnica osiągnęła dziesięć oczek (21:11); kilka akcji później środkowy ustalił skutecznym atakiem wynik seta na 25:16.

Zwycięzcę spotkania miał więc wyłonić tie-break. W nim dobrą grę kontynuowali bełchatowianie, którzy przy zmianie stron mieli cztery oczka zaliczki (8:4). W końcówce nie dali już sobie odebrać przewagi, pewnie zmierzając po wygraną. Błąd przyjezdnych w ataku dał im piłkę meczową (14:8), a przestrzelona zagrywka zamknęła rywalizację (15:10).

Skrót meczu PGE GiEK Skra – KGHM Cuprum:

Najwięcej punktów: Dawid Konarski (20), Bartłomiej Lipiński (18), Adrian Aciobanitei (16), Bartłomiej Lemański (14) – Skra; Jake Hanes (19), Kamil Kwasowski (14), Alexander Berger (14), Paweł Pietraszko (11) – Cuprum. MVP: Dawid Konarski (19/35 = 54% skuteczności w ataku + 1 as).

Skra: Bartłomiej Lemański, Dawid Konarski, Bartłomiej Lipiński, Mateusz Poręba, Grzegorz Łomacz, Adrian Aciobanitei – Benjamin Diez (libero) oraz Wiktor Nowak, Jakub Rybicki, Kajetan Marek, Pierre Derouillon. Trener: Andrea Gardini.
Cuprum: Jakub Strulak, Jake Hanes, Alexander Berger, Paweł Pietraszko, Danilo Gelinski, Kamil Kwasowski – Mateusz Masłowski (libero) oraz Adam Lorenc, Kajetan Kubicki, Maksymilian Granieczny (libero), Seweryn Lipiński. Trener: Paweł Rusek.

Wyniki, terminarz i plan transmisji meczów 2. kolejki PlusLigi:

2023-10-24: PGE GiEK Skra Bełchatów – KGHM Cuprum Lubin 3:2 (23:25, 25:27, 29:27, 25:16, 15:10)
2023-10-24: Jastrzębski Węgiel – Indykpol AZS Olsztyn (wtorek, godzina 18.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-10-24: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – PSG Stal Nysa (wtorek, godzina 21.00; transmisja – Polsat Sport)
2023-10-25: Enea Czarni Radom – Trefl Gdańsk (środa, godzina 16.00; transmisja – Polsat Sport)
2023-10-25: Projekt Warszawa – GKS Katowice (środa, godzina 21.00; transmisja – Polsat Sport)
2023-10-26: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Asseco Resovia Rzeszów (czwartek, godzina 16.00; transmisja – Polsat Sport)
2023-10-26: Bogdanka LUK Lublin – Barkom Każany Lwów (czwartek, godzina 18.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-11-09: Aluron CMC Warta Zawiercie – Exact Systems Hemarpol Częstochowa (czwartek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).