Fatalna passa trwa! Czasy się zmieniają, ale siatkarze Czarnych wciąż przegrywają we własnej hali

Siatkarze Enea Czarnych Radom Michał Ostrowski i Vuk Todorovic oraz Jan Franchi Martinez z Trefla Gdańsk podczas meczu 2. kolejki PlusLigi.

W meczu 2. kolejki PlusLigi Enea Czarni Radom przegrali z Treflem Gdańsk 1:3. Dla radomian to druga porażka, a dla Trefla drugie zwycięstwo w obecnym sezonie. Fatalna seria ligowych porażek siatkarzy Czarnych we własnej hali nie została przerwana – ostatnie zwycięstwo u siebie odnieśli w... grudniu 2021 roku.

Dwie akcje na początku meczu wygrali gdańszczanie, sześć kolejnych gospodarze (6:2), ale siatkarze Trefla błyskawicznie złapali kontakt (6:5). Takich punktowych serii było w tym secie kilka, ale końcówka premierowej partii przyniosła dla odmiany walkę punkt za punkt. Seta zwieńczyła bardzo długa i zacięta rywalizacja na przewagi. Bohaterem ostatnich akcji był Mikołaj Sawicki, który najpierw skutecznie zaatakował, a po chwili dołożył asa serwisowego (37:39).

Drugą odsłonę lepiej rozpoczęli gdańszczanie, którzy szybko wypracowali sobie solidną zaliczkę (2:6, 5:10). Utrzymywali ją w środkowej części seta (11:16), choć gospodarze zerwali się do walki i zmniejszyli różnicę (14:16). W końcówce radomianie odrobili straty (21:21), ale kluczowe akcje padły łupem Trefla. Dwa asy serwisowe posłał Aliaksei Nasevich (21:24), a brakujący punkt przyniósł punktowy blok (22:25).

W trzecim secie, po wyrównanym początku (10:10), w środkowej części seta przewagę uzyskali radomianie. Skuteczne ataki, blok, błąd rywali i ze stanu 13:13 zrobiło się 18:13. Siatkarze Trefla wyraźnie spuścili z tonu i długo nie byli w stanie zagrozić gospodarzom. Po punktowym bloku radomianie mieli piłkę setową przy stanie 24:16. Goście obronili się jednak w sześciu kolejnych akcjach przy zagrywkach Karola Urbanowicza. Zrobiło się nerwowo, ale Konrad Formela zamknął seta skutecznym atakiem (25:22).

Początek czwartej odsłony był wyrównany, ale później siatkarze Trefla odskoczyli na dwa oczka (8:10), a następnie na cztery po asie Sawickiego (10:14). Gospodarze złapali kontakt (15:16), ale siatkarze z Gdańska odbudowali przewagę. W końcówce asa dołożył Nasevich (18:22), ten sam zawodnik wywalczył piłkę meczową (19:24), a ostatni punkt meczu zdobył Patryk Niemiec (20:25).

Skrót meczu Enea Czarni - Trefl:

Najwięcej punktów: Brodie Hofer (20), Nikola Meljanac (16), Wojciech Kraj (10) – Czarni; Aliaksei Nasevich (19), Mikołaj Sawicki (18), Patryk Niemiec (14), Jan Martinez (11) – Trefl. MVP: Mikołaj Sawicki (13/20 = 65% skuteczności w ataku + 2 asy + 3 bloki).

Siatkarze Enea Czarnych Radom zakończą sezon na zwycięstwo w PlusLidze we własnej hali czekają od 11 grudnia 2021 roku. Wówczas wygrali 3:1 z PSG Stalą Nysa, jeszcze w starej hali przy ul. Narutowicza. W poprzednim sezonie nie wygrali żadnego z piętnastu meczów u siebie.

Enea Czarni Radom – Trefl Gdańsk 1:3 (37:39, 22:25, 25:22, 20:25)

Czarni: Brodie Hofer, Wojciech Kraj, Nikola Meljanac, Rafał Buszek, Michał Ostrowski, Vuk Todorovic – Maciej Nowowsiak (libero) oraz Bartosz Gomułka, Konrad Formela, Tomasz Piotrowski, Wiktor Rajsner. Trener: Paweł Woicki.
Trefl: Kamil Droszyński, Piotr Orczyk, Karol Urbanowicz, Kewin Sasak, Jan Franchi Martinez, Patryk Niemiec – Voitto Köykkä (libero) oraz Janusz Gałązka, Aliaksei Nasevich, Mikołaj Sawicki, Jordan Zaleszczyk, Dawid Pruszkowski (libero), Jakub Czerwiński. Trener: Igor Juricić.

Wyniki, terminarz i plan transmisji meczów 2. kolejki PlusLigi:

2023-10-24: PGE GiEK Skra Bełchatów – KGHM Cuprum Lubin 3:2 (23:25, 25:27, 29:27, 25:16, 15:10)
2023-10-24: Jastrzębski Węgiel – Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (25:27, 25:20, 25:17, 25:12)
2023-10-24: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – PSG Stal Nysa 3:2 (23:25, 21:25, 25:21, 25:22, 24:22)
2023-10-25: Enea Czarni Radom – Trefl Gdańsk 1:3 (37:39, 22:25, 25:22, 20:25)
2023-10-25: Projekt Warszawa – GKS Katowice (środa, godzina 21.00; transmisja – Polsat Sport)
2023-10-26: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Asseco Resovia Rzeszów (czwartek, godzina 16.00; transmisja – Polsat Sport)
2023-10-26: Bogdanka LUK Lublin – Barkom Każany Lwów (czwartek, godzina 18.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-11-09: Aluron CMC Warta Zawiercie – Exact Systems Hemarpol Częstochowa (czwartek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).