Nie będzie hat-tricka. Hubert Hurkacz przegrał w finale w Bazylei

Hubert Hurkacz przegrał w finale turnieju ATP w Bazylei

Hubert Hurkacz nie wykorzystał szansy na trzecie zwycięstwo w trzecim finale turnieju rangi ATP w bieżącym roku kalendarzowym. Wrocławianin, który w lutym pokonał Benjamina Bonziego w Marsylii, a w październiku ograł Andrieja Rublowa w Szanghaju, przegrał w Bazylei z broniącym tytułu Kanadyjczykiem Feliksem Augerem-Aliassime'em.

Hurkacz do tej pory bardzo dobrze prezentował się podczas rywalizacji na kortach w Bazylei. Pochodzący z Wrocławia zawodnik odprawił w tegorocznej edycji turnieju Dusana Lajovicia, Jana-Lennarda Struffa, Tallona Griekspoora oraz Ugo Humberta, z czego tylko dwaj ostatni byli w stanie urwać Polakowi seta.

Jeszcze lepiej spisywał się w Szwajcarii finałowy rywal Huberta Hurkacza. Felix Auger-Aliassime problemy miał jedynie - dość sensacyjnie - w trzysetowym boju z Aleksandrem Szewczenką, z którym obie ze swoich wygranych partii kończył dopiero po tie-breakach. Pozostali rywale Kanadyjczyka - Leandro Riedi, Botic Van De Zandschulp i Holger Rune - przegrywali gładko w dwóch setach.

Pierwsza odsłona niedzielnego finału przebiegała bez historii: obaj tenisiści zgodnie wygrywali gemy przy własnym podaniu, a o zwycięstwie musiał decydować - co bywa wręcz normą podczas spotkań wrocławianina - tie-break. W nim górą był Auger-Aliassime, który dwukrotnie punktował przy serwisie Hurkacza i pewnie zwyciężył 7-3.

W drugim secie było podobnie: Kanadyjczyk wygrywał przy swoim serwisie, a Hurkacz doprowadzał do wyrównania, gdy to on podawał. Po dwunastu gemach konieczny był więc tie-break. W nim ponownie górą był Auger-Aliassime, który po wyrównanej batalii pokonał Polaka 7-5.

Dla Huberta Hurkacza był to dziewiąty w karierze finał turnieju głównego cyklu i dopiero druga porażka w spotkaniu decydującym o tytule. W Bazylei wrocławianin liczył na kolejną wygraną, która mogłaby znacznie przybliżyć go do udziału w ATP Finals (12-19 listopada). Szwajcarska impreza jest bowiem jedną z ostatnich w kończącym się wkrótce sezonie.