Trudna przeprawa Projektu Warszawa! Siatkarze ze stolicy przedłużyli dobrą passę

Projekt Warszawa wygrał czwarty mecz w obecnym sezonie PlusLigi.

Siatkarze Projektu Warszawa pokonali Barkom-Każany Lwów 3:1 w spotkaniu 4. kolejki PlusLigi. Gospodarze odnieśli czwarte zwycięstwo w sezonie. W ekipie ze Lwowa z powodu urazu nie mógł zagrać atakujący Wasyl Tupczij, mimo tego goście postawili się faworytom. W drugim secie przegrali na przewagi, w trzecim zdołali wygrać, a w czwartym do końca walczyli o przedłużenie meczu.

Projekt Warszawa był zdecydowanym faworytem tej konfrontacji i od pierwszych akcji meczu starał się wywiązać z tej roli. Dobra gra blokiem i skuteczne ataki pozwoliły szybko zbudować przewagę (8:4) i utrzymywać ją na przestrzeni pierwszego seta (12:7, 20:13). Wygraną 25:17 przypieczętował skuteczny atak Artura Szalpuka.

W drugiej odsłonie siatkarze ze stolicy wypracowali sobie solidną zaliczkę (15:10) i przytrafiła się im niespodziewana zapaść. Mieli problemy w ataku, co wykorzystali rywale. Gospodarze przegrali... osiem kolejnych akcji (15:18), szybko jednak odrobili straty. Gra się wyrównała, drużyna ze Lwowa poczuła, że może zagrozić faworytom i seta zwieńczyła bardzo długa rywalizacja na przewagi. Decydujący punkt wywalczył Szalpuk (31:29).

Gra Projektu falowała w trzeciej partii. Po wyrównanym początku (7:7), drużyna z Warszawy odskoczyła na cztery oczka (12:8), ale goście odrobili straty (14:14). W kolejnych akcjach wynik oscylował wokół remisu, a w końcówce przewagę uzyskała drużyna ze Lwowa (20:21). Goście wygrali trzy akcje od stanu 22:22. Najpierw skutecznie zaatakował Luciano Palonsky, po chwili Witalij Kuczer uderzył blok-aut, a seta zamknął asem Palonsky (22:25).

Czwarty set toczył się przy minimalnej przewadze ekipy z Warszawy (9:7, 13:11). Po ataku Szalpuka odskoczyli na trzy oczka (16:13), ale trzy kolejne akcje wygrali przeciwnicy. Znów losy seta rozstrzygały się w końcówce. Gdy punktową zagrywką popisał się Palonsky, było 22:21. Trzy kolejne akcje padły łupem siatkarzy Projektu – Kevin Tillie i Bartłomiej Bołądź skutecznie zaatakowali, a ostatni punkt przyniósł punktowy blok (25:21).

Skrót meczu Projekt - Barkom Każany:

Najwięcej punktów: Artur Szalpuk (22), Bartłomiej Bołądź (20), Andrzej Wrona (14), Yurii Semeniuk (11) – Projekt; Luciano Palonsky (27), Ilia Kowalow (16), Moussé Gueye (10) – Barkom-Każany. MVP: Artur Szalpuk (22/34 = 65% skuteczności w ataku).

Projekt Warszawa – Barkom-Każany Lwów 3:1 (25:17, 31:29, 22:25, 25:21)

Projekt: Kévin Tillie, Yurii Semeniuk, Jan Firlej, Artur Szalpuk, Andrzej Wrona, Bartłomiej Bołądź – Damian Wojtaszek (libero) oraz Linus Weber, Maciej Stępień, Igor Grobelny, Jakub Kowalczyk. Trener: Piotr Graban.
Barkom-Każany: Moussé Gueye, Deniss Petrovs, Ilia Kovalov, Vladyslav Shchurov, Luciano Palonsky, Oleh Shevchenko – Dmytro Kanaiev (libero) oraz Oleksii Holoven, Kristers Dardzans, Yaroslav Pampushko (libero), Bohdan Mazenko, Vitalii Kucher. Trener: Ugis Krastins.

Wyniki, terminarz i plan transmisji meczów 4. kolejki PlusLigi:

2023-11-02: PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin 1:3 (16:25, 22:25, 26:24, 19:25)
2023-11-04: PSG Stal Nysa – Indykpol AZS Olsztyn 2:3 (25:16, 23:25, 25:18, 17:25, 15:17).
2023-11-04: Trefl Gdańsk – KGHM Cuprum Lubin 3:0 (25:20, 25:15, 26:24)
2023-11-04: Projekt Warszawa – Barkom Każany Lwów 3:1 (25:17, 31:29, 22:25, 25:21)
2023-11-05: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Enea Czarni Radom (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2023-11-05: Aluron CMC Warta Zawiercie – GKS Katowice (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-11-06: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Exact Systems Hemarpol Częstochowa (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-11-08: Jastrzębski Węgiel – Asseco Resovia Rzeszów (środa, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).