Pięciosetowe starcie w Zawierciu! Jurajscy Rycerze uniknęli sensacji

Aluron CMC Warta Zawiercie wygrał z GKS Katowice 3:2.

W meczu 4. kolejki PlusLigi siatkarze Aluron CMC Warty Zawiercie pokonali GKS Katowice 3:2. Gospodarze wygrali dwa pierwsze sety, w trzecim na boisku pojawił się Jakub Jarosz i odmienił grę ekipy GKS, która doprowadziła do tie-breaka. W decydującej partii górą byli Jurajscy Rycerze, którzy odnieśli pierwsze ligowe zwycięstwo w obecnym sezonie. Siatkarze GKS zapisali na swym koncie pierwszy punkt.

Pierwsi znaczącą przewagę uzyskali zawiercianie (9:6, 11:7), ale goście odrobili straty przy zagrywkach Lukasa Vasiny. W środkowej części seta skutecznie grający w ataku gospodarze odbudowali przewagę (17:14). Później po asie Karola Butryna odskoczyli na cztery oczka (20:16), ale siatkarze GKS nie rezygnowali i losy seta ważyły się do końca. Rozstrzygnął je Mariusz Schamlewski skutecznym atakiem ze środka (25:23).

W drugiej odsłonie Jurajscy Rycerze przeważali od początku (10:6). Co prawda w środkowej części seta przyjezdni zmniejszyli różnicę (14:12), ale zawiercianie szybko opanowali sytuację i odbudowali przewagę (18:13). Gospodarze byli skuteczniejsi w ataku, lepiej przyjmowali i popełniali mniej błędów. W efekcie pewnie wygrali 25:19, a ostatni punkt dała im zepsuta zagrywka rywali.

Początek trzeciego seta toczył się przy przewadze zawiercian, którzy w pewnym momencie odskoczyli na cztery oczka (10:6). Kapitalną zmianę w ekipie GKS dał Jakub Jarosz i siatkarze z Katowic niespodziewanie wrócili do gry. Wygrali sześć akcji z rzędu i było 11:13. Ten fragment wyraźnie rozkręcił ekipę gości, która przejęła inicjatywę (15:19, 17:21). Końcówka przyniosła emocje – po ataku Jarosza gospodarze przegrywali 19:23, ale zdołali złapać kontakt (22:23). GKS obronił jednak przewagę, a ostatni punkt zdobył Jarosz (23:25).

Udany przebieg trzeciej części seta wyraźnie rozkręcił zespół z Katowic. Goście uzyskali przewagę na początku kolejnej partii (6:9) i  utrzymywali ją w środkowej części seta (10:13, 12:15), ale siatkarze z Zawiercia odrobili straty po dwóch błędach rywali (16:16). Nadal świetnie prezentował się Jarosz, po jego asie było 18:20. Doświadczony atakujący kończył też kolejne piłki i poprowadził swych kolegów do wygranej. W ostatniej akcji seta obił blok rywali (22:25).

W tie-breaku oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip. Gospodarze mieli punkt zaliczki przy zmianie stron, a po niej dwie potężne zagrywki posłał Butryn (10:7). W końcówce nie brakowało emocji, ale Jurajscy Rycerze dowieźli przewagę do końca. Punktowy blok przyniósł im piłkę meczową (14:11), a serwis rywali w siatkę dał brakujący punkt (15:12).

Skrót meczu Aluron - GKS:

Najwięcej punktów: Karol Butryn (24), Bartosz Kwolek (18), Samuel Cooper (11) – Warta; Jakub Jarosz (16), Lukas Vasina (16), Bartłomiej Krulicki (12) – GKS. MVP: Karol Butryn (18/34 = 53% skuteczności w ataku + 5 asów + 1 blok).

Aluron: Bartosz Kwolek, Mariusz Schamlewski, Karol Butryn, Samuel Cooper, Miłosz Zniszczoł, Miguel Tavares Rodrigues – Luke Perry (libero) oraz Michał Kozłowski, Mateusz Bieniek, Trevor Clevenot, Daniel Gąsior. Trener: Michał Winiarski.
GKS: Bartłomiej Krulicki, Damian Domagała, Lukas Vasina, Sebastian Adamczyk, Łukasz Kozub, Jakub Szymański – Bartosz Mariański (libero) oraz Marcin Waliński, Jakub Jarosz. Trener: Grzegorz Słaby.

Wyniki, terminarz i plan transmisji meczów 4. kolejki PlusLigi:

2023-11-02: PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin 1:3 (16:25, 22:25, 26:24, 19:25)
2023-11-04: PSG Stal Nysa – Indykpol AZS Olsztyn 2:3 (25:16, 23:25, 25:18, 17:25, 15:17).
2023-11-04: Trefl Gdańsk – KGHM Cuprum Lubin 3:0 (25:20, 25:15, 26:24)
2023-11-04: Projekt Warszawa – Barkom Każany Lwów 3:1 (25:17, 31:29, 22:25, 25:21)
2023-11-05: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Enea Czarni Radom 3:0 (25:18, 25:18, 25:19)
2023-11-05: Aluron CMC Warta Zawiercie – GKS Katowice 3:2 (25:23, 25:19, 23:25, 22:25, 15:12)
2023-11-06: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Exact Systems Hemarpol Częstochowa (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-11-08: Jastrzębski Węgiel – Asseco Resovia Rzeszów (środa, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).