FC Barcelona zawiodła! Niespodziewana porażka Roberta Lewandowskiego i spółki

Szachtar Donieck pokonał Barcelonę

Szachtar Donieck pokonał Barcelonę 1:0 w meczu czwartej kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów. To pierwsza porażka ekipy Roberta Lewandowskiego w tej edycji europejskiego pucharu.

Należy zaznaczyć, że to spotkanie fazy grupowej Ligi Mistrzów rozgrywane było na Volksparkstadion w Hamburgu. Ze względu na trwającą w dalszym ciągu rosyjską inwazję na terenie Ukrainy piłkarze z Doniecka są zmuszeni rozgrywać swoje międzynarodowe spotkania w innych państwach. Warto przypomnieć, że w poprzedniej edycji Champions League Szachtar grał na stadionie Legii Warszawa.

Chociaż Barcelona przez większość pierwszej połowy utrzymywała się przy piłce, to więcej groźnych akcji pod bramką rywali byli w stanie stworzyć zawodnicy ukraińskiego zespołu. Ofensywni piłkarze "Blaugrany", między innymi Robert Lewandowski, nie potrafili znaleźć luki w defensywie oponentów.

Dzięki swojej dobrej postawie to gospodarze otworzyli wynik tego spotkania. Genialnym długim podaniem popisał się Georgiy Sudakov. Giorgi Gocholeishvili przyjął piłkę na skrzydle, po czym dośrodkował ją w pole karne. Danylo Sikan wykorzystał wypracowaną przez Szachtar okazję i głową skierował futbolówkę do bramki Barcelony.

Na początku drugiej połowy Xavi postanowił przeprowadzić aż cztery zmiany w jednym momencie. Na boisku pojawili się między innymi Pedri oraz Joao Felix. Wprowadzeni piłkarze nie odmienili jednak zbytnio obrazu gry. Chociaż zawodnicy "Dumy Katalonii" często zapuszczali się pod pole karne Szachtara, to gospodarze byli bardzo dobrze zorganizowani w obronie.

Na kilka minut przed końcem podstawowego czasu gry do bramki gości trafił Newerton. Brazylijczyk mocnym uderzeniem pokonał ter Stegena. Okazało się jednak, że urodzony w 2005 roku zawodnik w tej akcji przebywał na spalonym, przez co jego trafienie nie mogło zostać uznane. Ostatecznie mecz zakończył się jednobramkowym zwycięstwem ukraińskiej drużyny.

Po tym spotkaniu Barcelona nadal plasuje się na pierwszym miejscu w grupie H z dziewięcioma punktami na koncie. Zespół z Doniecka zajmuje natomiast trzecią pozycję z sześcioma "oczkami".

Szachtar Donieck - FC Barcelona 1:0 (1:0)

Bramka: Danylo Sikan 40

Szachtar Donieck: Dmytro Riznyk - Giorgi Gocholeishvili, Valeriy Bondar, Yaroslav Rakitskyi, Mykola Matviienko - Taras Stepanenko (Yehor Nazaryna 73) - Oleksandr Zubkov, Dmytro Kryskiv, Georgiy Sudakov, Newerton (Maryan Shved 90+7) - Danylo Sikan (Kevin Kelsy 62)

FC Barcelona: Marc-Andre ter Stegen - Joao Cancelo, Ronald Araujo, Andreas Christensen, Marcos Alonso (Alejandro Balde 59) - Ilkay Gundogan, Oriol Romeu (Pedri 59), Gavi (Fermin Lopez 81)- Raphinha (Lamine Yamal 59), Robert Lewandowski, Ferran Torres (Joao Felix 59)