105 zespołów uczci 105. rocznicę odzyskania niepodległości. Wielki turniej piłki ręcznej!
105 zespołów piłki ręcznej z całego kraju uczci 105. rocznicę polskiej niezależności, startując w turnieju Łączy nas Niepodległa. To największe tego typu wydarzenie w historii tej dyscypliny sportu w naszym kraju. Jego organizatorem jest Akademicki Związek Sportowy.
Będzie to już trzecia edycja tych zawodów. Już pierwsza i druga cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Pilotażowy turniej realizowany w 2021 roku podzielony był na dwie części. Impreza odbywała się w Gdańsku (w kategoriach juniorka młodsza/junior młodszy) oraz w Warszawie (w kategoriach młodziczka/młodzik) i wzięły w niej udział 32 zespoły. Druga odsłona projektu rozgrywana była w Warszawie już w 8 kategoriach wiekowych, a do stolicy przyjechały aż 52 zespoły.
Teraz liczba drużyn ulegnie podwojeniu, a turniej powiększy się o dwie dodatkowe kategorie. Prócz juniorek i juniorów (rocznik 2005 i młodsi), juniorek i juniorów młodszych (rocznik 2007 i młodsi), młodziczek i młodzików (rocznik 2009 i młodsi), dziewcząt i chłopców (rocznik 2011 i młodsi) do Warszawy przyjeżdżają jeszcze później urodzeni adepci szczypiorniaka. W trzeciej edycji wystartują dzieci w kategorii dziewczęta młodsze i chłopcy młodsi czyli urodzeni w roku 2013 i później.
Zawody odbędą się w dniach 11-12 listopada w aż 10 obiektach sportowych Warszawy. – Przekraczamy kolejne granice i zapisujemy się w historii polskiej piłki ręcznej jako organizatorzy największego turnieju. Weźmie w nim udział ponad 1300 dzieci, które przyjadą do stolicy z 14 województw naszego kraju. Każdy zespół zagra przynajmniej pięć meczów, a wszystko to odbędzie się w ciągu kilkudziesięciu godzin. Wśród uczestników będą ekipy z małych miejscowości i kluby o uznanych markach. Wszyscy przez grę w piłkę ręczną będziemy świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi reprezentujący AZS organizator imprezy, Dawid Piechowiak.
W zawodach weźmie udział 105 drużyn, bo 105 lat temu Polska wybiła się na niepodległość. Liczba ta odpowiada zarazem rocznicy pierwszych zawodów piłki ręcznej w naszym kraju. W 1918 roku jako pierwsi nowej gry spróbowali polscy legioniści internowani w obozie jenieckim w Szczypiornie koło Kalisza. Stąd określenie piłki ręcznej mianem szczypiorniaka.
Turniej Łączy nas Niepodległa rozgrywany będzie przez całą sobotę i pół niedzieli. Zaplanowano w nim ponad 260 spotkań. W godzinach popołudniowych planowane jest uroczyste zakończenie, w którym wezmą udział wszystkie drużyny. Na najlepsze czekają nagrody.
Organizatorem imprezy jest Akademicki Związek Sportowy. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Więcej o turnieju można znaleźć na stronie internetowej laczynasniepodlegla.azs.pl.
Przejdź na Polsatsport.pl