Pierwszy set tego nie zapowiadał. Zacięta walka w siatkarskich derbach Górnego Śląska

Jastrzębski Węgiel wygrał z GKS Katowice w siatkarskich derbach Górnego Śląska.

W spotkaniu 5. kolejki PlusLigi siatkarze GKS Katowice przegrali z Jastrzębskim Węglem 1:3. Derby Górnego Śląska rozpoczęły się od zdecydowanego zwycięstwa mistrzów Polski w pierwszym secie, w kolejnych partiach siatkarze GKS zdołali jednak nawiązać wyrównaną walkę z faworytami.

Premierowa odsłona miała bardzo jednostronny przebieg. Jastrzębianie błyskawicznie uzyskali wyraźną przewagę (1:8), a w środkowej części seta różnica przekroczyła dziesięć oczek (3:14). Goście grali skutecznie w ofensywie i pewnie punktowali rywali. Siatkarze GKS przegrywali już 5:20, ale w końcówce wygrali kilka akcji i zmniejszyli dystans. Ryan Sclater zamknął seta skutecznym atakiem (14:25).

Druga partia była zdecydowanie bardziej wyrównana. Minimalną przewagę mieli jastrzębianie (8:9, 14:15), ale skuteczni w ataku gospodarze dotrzymywali kroku faworytom. W pewnym momencie mistrzowie Polski odskoczyli na cztery oczka (15:19), siatkarze GKS jednak nie rezygnowali i odrobili straty (20:20). Dobrze prezentował się Marcin Waliński, który zdobywał ważne punkty, jeden z nich na wagę piłki setowej. W ostatniej akcji błąd popełnił Benjamin Toniutti (25:23).

W trzecim secie nadal oglądaliśmy wyrównaną grę obu zespołów. W środkowej części na kilka punktów odskoczyli katowiczanie (14:11), ale goście szybko wyrównali (16:16). GKS miał przewagę jeszcze przy stanie 19:19, gdy asa zaserwował Jakub Jarosz. W końcówce gospodarze popełniali jednak błędy, co wykorzystali przyjezdni. W ostatniej akcji seta skutecznie ze środka zaatakował Moustapha M'Baye (22:25).

Katowiczanie nie ustępowali mistrzom Polski również w czwartej partii (6:6, 12:12). Jastrzębianie odskoczyli przy zagrywkach Marko Sedlacka (14:17), ale gospodarze nie rezygnowali. Po ataku Walińskiego złapali kontakt w końcówce (21:22), jastrzębianie zdołali jednak utrzymać przewagę. M'Baye wywalczył piłkę meczową, a po chwili Tomasz Fornal zamknął mecz skutecznym atakiem (22:25).

Skrót meczu GKS - Jastrzębski Węgiel:

Najwięcej punktów: Marcin Waliński (19), Jakub Szymański (16), Jakub Jarosz (15) – GKS; Tomasz Fornal (18), Norbert Huber (15), Ryan Sclater (11), Jean Patry (10) – Jastrzębski Węgiel. MVP: Tomasz Fornal (16/29 = 55% skuteczności w ataku + 2 bloki).

Jastrzębski Węgiel jest - obok Projektu Warszawa - jedną z dwóch niepokonanych drużyn po pięciu kolejkach PlusLigi i zajmuje drugie miejsce w tabeli. GKS Katowice jest drugi od końca, wciąż bez zwycięstwa, ale siatkarze tego klubu znów pokazali potencjał w starciu z drużyną z czołówki. W poprzedniej kolejce przegrali 2:3 z Aluron CMC Wartą Zawiercie, tym razem jednak nie urwali punktu faworytom.

GKS Katowice – Jastrzębski Węgiel 1:3 (14:25, 25:23, 22:25, 22:25)

GKS: Jakub Szymański, Bartłomiej Krulicki, Jakub Jarosz, Lukas Vasina, Łukasz Usowicz, Łukasz Kozub – Bartosz Mariański (libero) oraz Marcin Waliński, Wiktor Mielczarek, Piotr Fenoszyn, Damian Domagała. Trener: Grzegorz Słaby.
Jastrzębski Węgiel: Moustapha M'Baye, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Norbert Huber, Ryan Sclater, Rafał Szymura – Jakub Popiwczak (libero) oraz Edvins Skruders, Jean Patry, Marko Sedlacek. Trener: Marcelo Mendez.

Wyniki, terminarz i plan transmisji meczów 5. kolejki PlusLigi:

2023-11-09: KGHM Cuprum Lubin – Projekt Warszawa 0:3 (19:25, 20:25, 21:25)
2023-11-10: Bogdanka LUK Lublin – Trefl Gdańsk 3:2 (21:25, 25:21, 25:18, 18:25, 15:10)
2023-11-11: Asseco Resovia Rzeszów – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (32:30, 25:17, 25:16)
2023-11-11: GKS Katowice – Jastrzębski Węgiel 1:3 (14:25, 25:23, 22:25, 22:25)
2023-11-12: Exact Systems Hemarpol Częstochowa – PSG Stal Nysa (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2023-11-12: Barkom Każany Lwów – MKS Ślepsk Malow Suwałki (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-11-13: Enea Czarni Radom – Aluron CMC Warta Zawiercie (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-12-30: Indykpol AZS Olsztyn – PGE GiEK Skra Bełchatów.