Skończyli przed północą! Niesamowity siatkarski spektakl w Warszawie

Siatkarze Projektu Warszawa Artur Szalpuk i Jurij Semeniuk oraz Tobias Brand z Bogdanki LUK Lublin podczas meczu PlusLigi w Arenie Ursynów.

Projekt Warszawa wygrał z Bogdanką LUK Lublin 3:2 w meczu 6. kolejki PlusLigi. Starcie mogło zadowolić nawet najbardziej wybrednych kibiców – obie ekipy stworzyły emocjonujący spektakl, w którym nie brakowało zaciętej walki i efektownych akcji. Projekt wciąż pozostaje niepokonany, ale w szóstym meczu stracił pierwszy punkt. Drużyna z Lublina poniosła drugą porażkę w sezonie.

Gospodarze z impetem rozpoczęli to spotkanie (8:4), ale siatkarze z Lublina w środkowej części seta odrobili straty. Po asie Alexandre Ferreiry było 12:12. Ekipa ze stolicy w końcówce odbudowała przewagę (21:17), znów jednak błysnął Ferreira i goście wyrównali. Zaciętą partię zwieńczyła gra na przewagi. Wygrała ją ekipa Projektu, a w ostatniej akcji Yurii Semeniuk popisał się asem serwisowym (27:25).

W drugiej odsłonie warszawska drużyna również uzyskała zaliczkę na początku (8:5), szybko ją jednak roztrwoniła. W środkowej części seta inicjatywę przejęli goście (11:15, 16:20). Grali skuteczniej od rywali w ataku i punktowali blokiem (0–5 w całym secie). Wynik na 20:25 ustalił Marcin Kania, w efektownym stylu zatrzymując atak rywala.

Set numer trzy to tradycyjnie dobre otwarcie gospodarzy (8:5). Rywale szybko odrobili straty i przez pewien czas wynik krążył wokół remisu. Ważna dla losów tej partii okazała się dyspozycja przyjezdnych w polu serwisowym. Punktowali w tym elemencie Marcin Komenda (15:15), Tobias Brand (16:17), Mateusz Malinowski (17:20). Później efektowną obroną popisał się Tobias Brand i lublinianie odskoczyli na cztery oczka. Brand wywalczył też piłkę setową (21:24), gospodarze odpowiedzieli jeszcze zagrywką Bartłomieja Bołądzia, ale bohaterem końcówki został Brand (23:25).

Pierwsze akcje czwartej partii wygrali goście (0:3), ale szybko ton wydarzeniom na parkiecie zaczęła nadawać ekipa ze stolicy (10:6, 13:8). Bardzo dobrą zmianę dał Igor Grobelny, który punktował w ataku i zagrywką (19:11). W końcówce gospodarze kontrolowali sytuację, a Grobelny atakiem po bloku rywali zaprosił obie ekipy na tie-breaka (25:16).

Decydujący set rozpoczął się po myśli siatkarzy z Lublina (0:3), ale Projekt błyskawicznie odwrócił wynik (6:4). Po punktowym bloku gospodarze mieli trzy oczka zaliczki przy zmianie stron (8:5). W dalszej części seta utrzymywali przewagę. Skutecznie atakował Grobelny, a przestrzelona zagrywka rywali dała ekipie Projektu ostatni punkt (15:12).

Skrót meczu Projekt - Bogdanka LUK:

Najwięcej punktów: Bartłomiej Bołądź (23), Igor Grobelny (17), Andrzej Wrona (12), Jurij Semeniuk (11) – Projekt; Alexandre Ferreira (22), Jan Nowakowski (15), Damian Schulz (15), Tobias Brand (12) – Bogdanka LUK. Projekt miał przewagę w polu serwisowym (asy 10–5, 5 punktów Bołądź). Siatkarze obu ekip zdążyli przed północą – mecz zakończył się o godzinie 23.53. MVP: Igor Grobelny (15/20 = 75% skuteczności w ataku + 2 asy).

Projekt Warszawa – Bogdanka LUK Lublin 3:2 (27:25, 20:25, 23:25, 25:16, 15:12)

Projekt: Yurii Semeniuk, Jan Firlej, Artur Szalpuk, Andrzej Wrona, Bartłomiej Bołądź, Kevin Tillie – Damian Wojtaszek (libero) oraz Igor Grobelny, Linus Weber, Jakub Kowalczyk. Trener: Piotr Graban.
Bogdanka LUK: Jan Nowakowski, Mateusz Malinowski, Alexandre Ferreira, Marcin Kania, Marcin Komenda, Tobias Brand – Thales Hoss (libero) oraz Jakub Nowosielski, Damian Schulz, Maksym Kędzierski. Trener: Massimo Botti.

Wyniki meczów 6. kolejki PlusLigi:

2023-11-14: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – GKS Katowice 3:1 (28:26, 25:15, 21:25, 25:23)
2023-11-14: PGE GiEK Skra Bełchatów – Trefl Gdańsk 1:3 (24:26, 26:28, 25:20, 16:25)
2023-11-15: PSG Stal Nysa – Asseco Resovia Rzeszów 2:3 (24:26, 25:22, 25:21, 17:25, 11:15)
2023-11-15: Indykpol AZS Olsztyn – Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:1 (21:25, 27:25, 25:21, 26:24)
2023-11-15: Projekt Warszawa – Bogdanka LUK Lublin 3:2 (27:25, 20:25, 23:25, 25:16, 15:12)
2023-11-16: Jastrzębski Węgiel – Enea Czarni Radom (czwartek, godzina 16.00; transmisja – Polsat Sport)
2023-11-16: MKS Ślepsk Malow Suwałki – KGHM Cuprum Lubin (czwartek, godzina 18.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-11-16: Aluron CMC Warta Zawiercie - Barkom Każany Lwów (czwartek, godzina 21.00; transmisja – Polsat Sport).